Preskakanje vatre u Maloj Bosni kod Subotice - deo tradaicije Bunjevaca

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Jun.2021, 12:32

Preskakanje vatre u Maloj Bosni kod Subotice - deo tradaicije Bunjevaca

Preskakanje vatre i hodanje po vrućem pepelu nije karakteristično samo za plemena u Africi. To je običaj i ovdašnjih Bunjevaca koji se svake godine održava u Maloj Bosni kod Subotice.

Na Dan Ivana Krstitelja, u narodu poznatog i kao Ivan Cvitnjak preskače se vatra kako bi se prema verovanju oteralo zlo, nesreća i bolest. Među učesnicima je bilo onih koji su na ovaj događaj došli prvi put, ali i onih koji imaju drugačije tumačenje samog običaja.

"Svidelo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << mi se kako preskakaju vatru, mislila sam da će to biti nešto strašno, ali kada sam došla i videla kako to ide odmah bi je bilo lakše i stvarno je zanimljivo", kaže mlada Martina Dujmović.

"Obično momci koji su zakasnili od devojaka, onda se zbog toga najviše palila vatra, da vidu doć kući. Ako ne vide vatru ne znaju de su bili, a ovako po vatri su znali", prenosi svoja iskustva pomalo kroz šalu Marko Nimčević.

Udruženje građana "Bunjevačka vila" iz Male Bosne, selu nedaleko od Subotice, preskakanje vatre je kao običaj obnovilo pre nekoliko godina.

"Kada se vatra strne, običaj je bio da se u toj gari noge i šake tare kroz tu gar, da bi se zaštitile ruke i noge od žuljeva, jer naravno znamo svi da sam ris nije lak poso, kako za muškarce tako i za žene, pa su na taj način zapravo imali običaj da se na taj način zaštite od žuljeva", objašnjava Nela Ivić, predsednica Udruženja.

Na ovaj dan devojke pletu vence od cveća i stavljaju ih na vrata od salaša, kako bi sačuvali dom od vatre i groma.

"Čak je postojao običaj kada se stane u kolo, cura koja je htila da igra parnu igru sa momkom, onda je metila vinac njemu na glavu ili mu je pridala vinac i na taj način mu je dala do znanja da želi da igra sa njim", dodaje Nela Ivić.

Grad Subotica je i ove godine podržao održavanje ove manifestacije, kao što podržava i sva druga dešavanja koja za cilj imaju očuvanje tradicije.

"Mi izuzetno podržavamo sve ono što čini Bunjevce Bunjevcima. Njihova kultura, njihova tradicija, njihovi praznici su izuzetno vredni i bogati, autentični i to su zapravo ljudi koji svojim prisustvom obogaćuju duh našeg grada, naše Subotice. Zaista imamo sreće što Bunjevci najvećim delom žive zapravo u Subotici", ističe Marko Marić, pomoćnik gradonačelnika Subotice.

Preskakanje vatre je samo jedan u čitavom nizu običaja u okviru obeležavanja nacionalnog praznika Bunjevaca "Dan Dužijance".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.