Izvor: B92, 31.Okt.2012, 01:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prekinuta sednica, sutra nova
Beograd -- Sednica Skupštine Srbije prekinuta je danas nešto pre 13 časova. Parlament nastavlja rad sutra novom sednicom na čijem su dnevnom redu izmene Zakona o NBS.
Zbog sazivanja nove sednice o tom zakonu, koji je predložila Narodna banka Srbije, prekinuta je sednica koja je u toku, a danas je završena objedinjena rasprava o četiri međudržavna sporazuma. To je drugi prekid sednice, koja je počela 23. oktobra.
Tokom današnje tročasovne rasprave, ministarka energetike, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović je, govoreći o potvrđivanju ugovora o garanciji za Železnice Srbije sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, istakla da su u tom preduzeću neophodne sistemske promene i da su Železnice ozbiljan problem za državu.
Ministarka je, odgovarajući na primedbe poslanika da Železnice Srbije nisu kredibilan dužnik i da će se kredit od 95 miliona evra vraćati iz republičkog budžeta, rekla da veruje da je Evropska banka za obnovu i razvoj, od koje je uzet kredit za rehabilitaciju pruga, ozbiljna institucija.
Ona je istakla da kredit ne bi bio uzet da ne postoje preduslovi za to.
"Ne smemo da zaboravimo da su mnoge stvari koje mi danas čistimo nasleđe od prethodne vlade...Uskoro će doći i do korporatizacije Elektroprivrede Srbije", dodala je Zorana Mihajlović.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Bojan Đurić je tokom rasprave izrazio sumnju u sposobnost Železnica Srbije da vraćaju kredite Evropskoj banci i istakao da se iz budžeta svake godine isplaćuju veliki iznosi za takve namene.
Đurić je upitao ministarku kakve su trenutne performanse Železnica Srbije, da li ta kompanija ima 19.000 zaposlenih i kolike će biti subvencije države za to preduzeće u sledećoj godini.
Poslanik Demokratske akcije Sandžaka Enis Imamović rekao je da će podržati Predlog Ugovora o garanciji između Srbije i Evropske banke
za obnovu i razvoj za rehabilitaciju pruga, ali je ukazao na nedostatak pruge u Sandžaku.
"Kad govorimo o Železnici ne mogu da ne pomenem činjenicu da Novi Pazar nema prugu. Da bi je dobio, potrebno je izgraditi 20 kilometara
pruge, što državu ne bi koštalo puno, a građanima i privredi u Sandžaku bi mnogo značilo", istakao je on.
Poslanica Demokratske stranke Srbije Sanda Rašković Ivić je, govoreći o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma sa Italijom o saradnji u oblasti energetike, istakla da Srbija daje svoje nacionalne resurse firmama koje su u pretežno u italijanskom vlasništvu. Ona je predložila da se oformi komisija za koncesije, koja bi pratila da li su firme koje su dobile dozvole ispunile sve uslove koje treba u određenom roku, a ministarka energetike Zorana Mihajlović se saglasila s tim predlogom.
Raškovićeva je, kritikujući taj predlog zakona, istakla da je on u najvećem delu kreiran u Predsedništvu Srbije dok je predsednik bio Boris Tadić.
Pogledaj vesti o: Subotica
Parlament o više medjunarodnih sporazuma
Izvor: NaDlanu.com, 31.Okt.2012
BEOGRAD, 31. oktobra 2012. (Beta) - Skupština Srbije nastavlja u sredu rad razmatranjem više medjunarodnih sporazuma... BEOGRAD, 31. oktobra 2012. (Beta) - Skupština Srbije nastavlja u sredu rad razmatranjem više medjunarodnih sporazuma.Poslanici će razmotriti potvrdjivanje sporazuma Vlada Srbije...











