Izvor: Večernje novosti, 12.Okt.2015, 13:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Porez plaćaju na vazduh
U MAKOVOJ sedmici, jednom od najvećih subotičkih gradskih naselja, nedostaje skoro sve - od asfalta, vodovoda i kanalizacije, kablovske televizije i telefonskih priključaka do sportskog terena. Svoje nezadovoljstvo nebrigom grada za ovo naselje, meštani su iskazali na zboru, na kome nisu štedeli kritike što se ulice asfaltiraju samo delimično, što im plave septičke jame, ili što godinama ne mogu da dobiju telefon. S druge strane, kuće u kojima žive su legalizovane i imaju svu neophodnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << tehničku dokumentaciju, uredno plaćaju porez i ostale namete. - Makova sedmica je jedna od najnerazvijenijih mesnih zajednica na teritoriji grada, a to je delom rezultat lošeg planiranja, a delom pogrešnog uverenja da je vikend-naselje, što nikako ne može biti sa oko 5.500 stanovnika i 80 odsto legalizovanih objekata - objašnjava Mirsad Nalić, predsednik Skupštine MZ. - Okupili smo se kako bi građani izneli primedbe, a predstavnici grada objasnili šta se trenutno može realizovati. A primedaba je i te kako bilo. Najžustriji su bili stanovnici Bračke ulice, koja je samo delimično asfaltirana, dok ostali stanovnici i dalje gaze po blatu do kolena. - Nigde na svetu nema da se uradi samo sredina ulice, a ostalo ostavi uz tvrdnju da novca nema - kaže Zdravko S., jedan od mnogih nezadovoljnih građana, pozivajući se na obećanja da će ulica biti završena. - Jedan deo je urađen, verovatno tamo gde je nekome od funkcionera odgovaralo, a mi ostali, kada padne kiša, ne možemo nikud. Deca u gumenim čizmama idu u školu. Peter Blau, direktor “Direkcije za izgradnju grada”, u čijoj nadležnosti je asfaltiranje ulica, podsetio je da je ovogodišnji budžet ovog preduzeća, za ovu namenu bio 36 miliona dinara za svih 36 mesnih zajednica. - Ne možemo ni iz čega stvoriti sredstva, da bi se svi zahtevi rešili. Ova ulica je dugačka 2.200 metara, još se radi eksproporijacija zemljišta, a asfaltiranje jednog njenog dela urađeno je sredstvima iz pokrajinskog budžeta - objasnio je Blau. - Radovi se izvode fazno, jer nema drugog načina. A odluka šta će se raditi, donosi se u skladu sa listom prioriteta. Građane ovo objašnjenje nije umirilo, a žiteljima Bračke pridružile su se i komšije iz ulica Ane Frank i Isidore Sekulić, koje su takođe samo delimično uređene. Pored asfalta, u ovoj mesnoj zajednici nedostaju i vodovodna i kanalizaciona infrastruktura, kablovska mreža, a polovina građana nema telefonski priključak. - Već devet godina bezuspešno pokušavam da prenesem telefonski broj iz Teslinog naselja u kuću na Makovoj sedmici i stalno mi stiže objašnjenje da za to nema tehničkih uslova - izneo je svoj problem jedan građanin. Ilija Mirkov, koordinator Izvršne jedinice “Telekom” Subotica, odgovorio je da naredne godine počinju radovi na decentralizaciji mreže. - Počinju zemljani radovi, iskop i postavljanje optičkih kablova, do kraja godine očekujemo uključenje prvih pretplatnika na nove uređaje - najavio je Mirkov. BEZ PRISUSTVA GRADONAČELNIKA PORED rukovodstva MZ, zboru građana su prisustvovali predstavnici “Direkcije za izgradnju grada”, “Vodovoda i kanalizacije”, “Čistoće i zelenila”, “Suboticatransa” i “Telekoma”, koji su predočili plan investicija na teritoriji ove mesne zajednice. Okupljeni meštani u više navrata negodovali su što na zboru nije prisutan gradonačelnik Jene Maglai.
Pogledaj vesti o: Subotica
Nastavak na Večernje novosti...







