Podrška migrantima od Novog Pazara do Subotice

Izvor: RTS, 03.Sep.2015, 19:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podrška migrantima od Novog Pazara do Subotice

Od početka krize, izbeglice iz Azije i Afrike mogu da računaju i na duhovnu, ali i materijalnu pomoć islamskih zajednica u Srbiji. Podrška vernika, ali i onih koji su nekada i sami bili u izbegličkoj koloni, stiže iz svih krajeva, od Novog Pazara do Vršca.
Izbeglice u okolini autobuske i železničke stanice svakodnevno mogu da računaju na toplu večeru iz kuhinje Bajrakli džamije. Za sada se poslužuje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 200 obroka, a želja je da ih uz pomoć ostalih islamskih verskih objekata bude još više.

"Sedmično organizujemo veliku humanitarnu akciju, tako da svaka akcija sa sobom nosi nekih 500 obroka, nekih par stotina kilograma odeće i obuće za najugroženije", ističe glavni imam Islamske zajednice Novi Beograd Amel Osmanović.
Najugroženijima je pomoć dobrodošla, naročito hrana.
"Većina ljudi koja je ovde u parku nema novca. Jedna porodica mi je čak rekla da nemaju novca ni za hleb i ja sam im kupio, tako da je hrana veoma potrebna", navodi izbeglica iz Avganistana.
"Ponekad vidimo ljude koji dele hranu i lepo je znati da misle na nas", kaže izbeglica iz Sirije.
Najviše izbeglica je na poslednjoj stanici pred Evropsku uniju, u Vojvodini. I tamo se trude da malim doprinosom učine veliku stvar.
"Kada dođemo pogotovo u Suboticu, gore gde je bila stara ciglana, gde je tu njihovo maltene i okupljalište, kada vidimo ta ozarena lica ljudi, napaćene te dece, kada vidimo taj plač i sve je to nešto što nas dodiruje i što nas podseća na neku prošlost koju bismo voleli da se nikad ne ponovi, ali želimo da damo svoj doprinos", ističe glavni imam vojvođanski Muhamed efendija Zilkić.
Podrška stiže i iz Novog Pazara, gde vernici prikupljaju pomoć.
"Mi prikupljamo pomoć u onom što je izbeglicama najpotrebnije – bez obzira na to da li je u pitanju voda, napici, ili je u pitanju konzervirana hrana, ili je u pitanju obuća, ili odeća", navodi predsednik Islamske zajednice u Srbiji Mevlud Dudić.
"Naravno da im treba pomoći zato što su i ljudi s ovih prostora bili u izbeglištvu i znaju šta to znači", kaže jedan Novopazarac.
Šta znači osećaj beznađa i neizvesnosti, dobro zna i Vladimir Dmitrović, koji je pre 20 godina bio u izbegličkoj koloni. Sada svoju imovinu u Hrvatskoj želi da ustupi izbeglicama.
"S obzirom na to da je ta imovina neiskorišćena, radi se o praktično dve kuće. Tu postoje i ekonomski objekti u dvorištu i velika bašta", kaže Vladimir Dmitrović iz Vršca.
Broj izbeglica raste, pa tako i potrebe za hranom. Za sada je to najveći problem. Hladniji dani doneće i nove brige. Zato nije rano da se već sada počne sa prikupljanjem zimske garderobe i ćebadi, ali i planovima o njihovom smeštaju.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.