Počela grejna sezona

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Okt.2012, 14:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počela grejna sezona

NOVI SAD, SUBOTICA -

U Novom Sadu, Beogradu, Subotici i još nekoliko gradova u Srbiji danas je i zvanično počela grejna sezona, koja će trajati šest meseci.

U Javnom komunalnom preduzeću Novosadska toplana kazali su da će biti potrebno desetak dana da se ceo sistem normalizuje, zbog čega neće sva domaćinstva od početka imati optimalno grejanje.

Direktor Toplane Aleksandar Pribić rekao je novinarima da je to preduzeće prethodnih dana uspešno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obavilo sva probna testiranja i da će se grejanje odvijati nesmetano.

On je apelovao na građane da imaju strpljenja i da se obrate Toplani ako imaju problema s grejanjem ili uoče da im radijatori cure, a to mogu učiniti pozivom na sledeće brojeve: besplatni telefonski broj 0800 100 021 ili na brojeve 021/423-712, 420-853 i 4881-103.

Inače, več prvog dana grejne sezone desila se manja havarija u Ulici Sestara Ninković tako da je pre podne stambenim objektima te i dela Mičurinove ulice bila prekinuta isporuka toplotne energije za grejanje.

Novosadska toplana prošle nedelje je zatražila od gradskih vlasti povećanje cene grejanja sa sadašnjih 86 dinara na 98 dinara po kvadratnom metru grejne površine.

"S trenutnom cenom grejanja, Novosadska toplana nije u mogućnosti da pokriva troškove poslovanja i da redovno izmiruje mesečne obaveze prema dobavljačima energenata", saopštilo je to preduzeće.

Toplana nije tražila korekciju cene tople potrošne vode, koja će ostati na sadašnjem nivou.

I Subotička toplana spremno dočekuje današnji dan i zvaničan početak grejne sezone, jer se sa toplim probama i grejanjem oko 10.500 objekata krenulo pet dana ranije, pošto su se za to stvorili vremenski uslovi, odnosno temperatura je tri dana zaredom u 21 čas bila niža od 12 stepeni.

Po pitanju energenata, direktor toplane Petar Rikić je objasnio da "Subotička toplana" koristi gas kao osnovni energent, a mazut kao alternativu, te da su ugovorene su dovoljne količine gasa sa "Srbijagas"-om, dok će mazut će biti obezbeđen iz Robnih rezervi.

Poskupljenje usluga, za sada, nije zatraženo.

Cena grejanja u Subotici sastoji se od dve komponente - varijabilnog dela, koji se plaća samo u toku grejne sezone, a koji iznosi 4. 28 dinara po kilovatu isporučene energije (rsd/kWh), dok se fiksni deo plaća tokom cele sezone, a iznosi 25.9 dinara po metru kvadratnom prostora koji se greje (rsd/m2).

Grejanje u Beogradu poskupelo je od 1. oktobra za 18,5 odsto, a kao razlog je navedeno povećanje cene energenata.

Nova cena grejanja kvadratnog metra stambenog prostora u Beogradu je 106,6 dinara sa porezom na dodatu vrednost.

Beograđani će za grejanje stana od 60 kvadratnih metara mesečno plaćati 6.396 dinara, odnosno oko 1.000 dinara više nego do sada.

U 8.000 stanova i ustanova priključeni na daljinsko grejanje u Zrenjaninu, od jutros je zvanično počela grejna sezona što su potrošači osetili na mlakim radijatorima potvrdio je Tanjugu rukovodilac za prenos i predaju toplotne energije JP "Gradska toplana" Ivan Kuljić.

Zrenjaninska toplana je rekonstruisala deo magistralnog toplovoda i spremno je dočekala početak grejne sezone, ali se problemi javljaju na sekundarnim instalacijama, gde zbog dotrajalosti dolazi do havarija, rekao je Kuljić.

To se desilo i sinoć u naselju "Đuro Đaković", a i od jutros u Bulevaru Veljka Vlahovića kod zgrade broj 5, što se brzim intervencijama sanirano.


Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.