Pekara izbegla stečaj

Izvor: Press, 22.Jan.2011, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pekara izbegla stečaj

AIK banka nastoji da sa rukovodstvom „Fidelinkine pekare" nađe rešenje za tu firmu, kako se ne bi ugrozilo snabdevanje hlebom severa Vojvodine i kako 252 radnika ne bi ostala bez posla AIK banka odustala je juče od svog predloga da se pokrene stečaj nad firmom „Fidelinka pekara", koja 70 odsto Subotičana snabdeva hlebom. Tako bar privremeno mogu da odahnu 252 radnika koji svakodnevno spremaju hleb za severnu Vojvodinu.U obrazloženju povlačenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << predloga za stečaj, zastupnik AIK banke na jučerašnjem ročištu u subotičkom privrednom sudu naveo je da su intenzivirani razgovori sa rukovodstvom „Pekare" i da treba dati šansu za spas „Fidelinke".
Plan reorganizacije 'Fidelinke'
- Hteli smo da se još jednom pokuša postići dogovor i naplate potraživanja AIK banke. Ne želimo da AIK banka bude kriva ukoliko se ugrozi snabdevanje hlebom Subotičana niti ako radnici ostanu bez posla - objasnio je Božidar Beronja, advokat iz Novog Sada, u ime AIK banke.
Problem prezadužene „Pekare", čiji je račun blokiran na više od 400 miliona dinara, povlačenjem stečajnog zahteva nije rešen, ali da je stečaj pokrenut, to bi dodatno zakomplikovalo plan reorganizacije matične kompanije „Fidelinka". Plan reorganizacije ponudile su firme „Mineco AG „ iz švajcarskog grada Zug i „Monjbray Systems" sa Devičanskih Ostrva. Ta dva preduzeća imaju 45,55 akcija „Fidelinke". Plan predviđa da umesto vraćanja zajma bankama od 660 miliona dinara, one postanu suvlasnici i dug pretvore u vlasnički udeo. Osim toga, „Mineko" je spreman da uloži oko 2,5 miliona evra sopstvenih sredstava i računaju da će dobiti još 220 miliona dinara kredita kojim bi mogla da bude pokrenuta proizvodnja u „Fidelinki". Njena firma-ćerka „Nekretnine" rasprodala bi sve nepokretnosti: silose u Bajmoku i Čantaviru, odmaralište u Hrvatskoj i Crnoj Gori, upravnu zgradu u Subotici, da bi se namirivali poverioci i podsticala proizvodnja. Plan reorganizacije predviđa i da 186 radnika bude vraćeno u silose, mlin, testaru, skrobaru i kancelarije.
U sredu dan odluke
U sredu, 26. januara, Odbor poverilaca će pred stečajnim sudijom odlučivati da li da Kompanija „Fidelinka" ide u bankrot, dakle, u rasprodaju imovine, ili kreće u reorganizaciju, što bi značilo mobilizaciju svih finansijskih i proizvodnih kapaciteta da bi se vratili dugovi i da bi za pet godina „Fidelinka" ponovo bila jak faktor na tržištu brašna.
Zoran Stojanović, stečajni upravnik Kompanije „Fidelinka" rekao je da plan reorganizacije predviđa ponovno pokretanje proizvodnje u obimu kakva je bila i pre stečaja, kao i vraćanje radnika na posao. On kaže i da u ovom momentu za „Fidelinku" ima zainteresovanih kupaca, ali da za prodaju ovog nekad moćnog preduzeća nema uslova dok se ne završi proces oko usvajanja plana reorganizacije.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Press...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.