Nestalo 400.000 cigala

Izvor: Blic, 16.Sep.2010, 01:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nestalo 400.000 cigala

Subotica - Izgradnju najveće investicije iz oblasti kulture u Srbiji, Narodno pozorište - „Nepsinhaz“ u Subotici, ne prati samo manjak novca, već i 400.000 starih cigala koje su nestale sa mesta na kom je trebalo da budu čuvane dok ne dođe vreme da opet budu ugrađene. Kada je predsednik Upravnog odbora teatra Jožef Kasa zatražio uslove od zaštitara pod kojima treba „stari deo objekta spojiti sa novoizgrađenim, jedan od stručnjaka mu je saopštio da ne zna kako to da izvede >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pošto cigala iz starog dela zgrade nema“.

- Tek tada sam prvi put čuo da nema cigala koje je trebalo vratiti na svoje mesto. Kao predsednik Upravnog odbora zahtevao sam od direktorice pozorišta Ljubice Ristovski da podnese krivičnu prijavu protiv N.N. izvršioca, što je ona juče i učinila - kaže Kasa.

U Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture „Blicu" je potvrđeno da su zaposleni u ovoj ustanovi trebali da pripreme projekat spajanja dva dela zgrade, ali da to nisu još uradili jer se ne zna gde je nestao planirani građevinski materijal.

- Da bi spojili stari i novi deo zgrade, plan je bio da se vrate cigle koje su sklonjene na čuvanje do faze u kojoj je trebalo da budu vraćene. Međutim, tih cigala sada nigde nema - kaže Geza Vaš, direktor Zavoda za zaštitu spomenika.

„Blic" saznaje da su cigle bile skladištene u depou prvog izvođača radova, koji je i rušio objekat Narodnog pozorišta, vlasnika „Panongrada", tragično nastradalog Zorana Franciškovića, i da su nakon njegove smrti „poverioci, između ostalog, odneli i cigle".

- Kada je počelo rušenje, cigle su smeštene na depo kod pokojnog Franciškovića. One su isključivo zbog uslova skladištene kod njega. Nakon njegove smrti neki od poverioca su nosili sve što su našli ili im je bilo potrebno, pa između ostalog i cigle - kažu prijatelji pokojnog Franciškovića.

Suboticom su već počele da kruže priče da 400.000 cigala nije nestalo već da se tačno zna ko je i gde ugradio građevinski materijal neophodan da se nastavi izgradnja Narodnog pozorišta. Dok jedni tvrde da su cigle čak i pojedini radnici sa gradilišta nosili kući, drugi kažu da „imaju pouzdane informacije da su u celu priču umešani i poznati građevinski preduzimači kojima je pokojni Francišković bio dužan.

- Od tih cigala već su izgrađene kuće, salaši, ograde, pa čak i pomoćne prostorije u nekim domaćinstvima. Nosio je ko je šta stigao i niko nije pitao odakle su i kome pripadaju - kaže Subotičanin koji je želeo da ostane anoniman.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.