Mlinari oklevaju u isplati novca za pšenicu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Jun.2012, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mlinari oklevaju u isplati novca za pšenicu

NOVI SAD, SUBOTICA -

Prvi otkosi pšenice u Vojvodini manji su za oko 30 odsto od onih koji će se postizati u punoj žetvi, ali je izvesno da će i ukupan rod hlebnog žita u Pokrajini biti manji od lanjskog, kaže za Radio Novi Sad predsedavajući Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine i Srbije, Miroslav Kiš.

On objašnjava da kalkulacija proizvođača pokazuje da kilogram pšenice ne bi trebalo da bude jeftiniji od 27 do 28 dinara, a da otkupljivači, posle početnog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << otkupa od oko 22 do 23 dinara, žito sada plaćaju samo akontativno, i to najvše 19 dinara za kilogram.

Budući da je neizvesno da li će i kolika biti konačna vrednost pšenice, koju će naplatiti ratari, Kiš apeluje na državu, odnosno Robne rezerve, da otkupe najmanje 200 hiljada tona zrna i da ga plate dinar - dva više po kilogramu, nego što je na tržištu, čime bi se dostiglo 25 do 28 dinara, koliko i pokazuje računica poljoprivrednika.

Miroslav Kiš savetuje ratarima da, ukoliko su u mogućnosti, skladište pšenicu, jer će sigurno dostići bolju cenu posle žetve, što se pokazalo ispravnim rezonovanjem u prethodnim godinama.
Pogledaj vesti o: Subotica

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.