
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Sep.2018, 14:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mladi migranti se školuju u srpskim školama
U našoj zemlji trenutno je 3360 mladih migranata koji se školuju u 33 škole širom Srbije. Nakon što su prošle godine nastavnici odlazili u Prihvatni centar u Subotici gde su im držali časove, od ove školske godine 13 mladih migranata nastavu će pohađati u OŠ “Jovan Mikić” u Subotici.
U Prihvatnom centru za izbeglice u Subotici trenutno je smešteno 55 muškaraca i žena, a među njima je i 13-oro dece različitog uzrasta. Oni će od sledeće nedelje biti uključeni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u sistem obrazovanja u Srbiji.
“Školska godina 2017./2018. organizovana je u celosti u Prihvatnom centru. Nastavnici iz osnovnih škola odlazili su u Prihvatni centar i tamo držali nastavu. Od sledeće sedmice ,dva puta nedeljno, nastavnici će odlaziti u Prihvatni centar, a dva puta će deca migranti dolaziti na nastavu u OŠ “Jovan Mikić”, izjavio je Ilija Đukanović, član Gradskog veća Subotice zadužen za socijalna pitanja.
“Prošla godina je bila uspešno završena. U Subotici su bili uključene četiri osnovne škole: dve su radile sa decom nižeg školskog uzrasta, a dve sa starijom. Ove godine će nastavnici iz tri škole odlaziti u Prihvatni centar i tamo realizovati nastavu, a jedna škola će biti domaćin učenicima migrantima”, kaže Branka Bešlić iz Školske uprave Sombor, u čijoj nadležnosti je i obrazovanje u Subotici.
“Tamo smo prepoznali učenike koji nose izuzetne talente pa smo tako došli na ideju da napravimo projekat i da kroz njega razvijamo talente učenika migranata u adekvatnim uslovima. Zbog toga ćemo im obezbediti prostor u našoj školi u kojoj ćemo, dva puta nedeljno, raditi sa tim učenicima”, kaže Marija Milodanović, direktorka OŠ “Jovan Mikić” u Subotici.
Decu u Prihvatnom centru za izbeglice u Subotici obišle su i Paola Kamili, predstavnica Evropskog odbora sindikata za obrazovanje i Sara Kik, predstavnica Evropske federacije poslodavaca u sektoru obrazovanja koje su izrazile zadovoljstvo onim što lokalna zajednica i država čine kako bi obezbedile uslove za stanovanje i školovanje mladih migranata, a Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije koji okuplja oko 40.000 prosvetnih radnika, istakla je značaj uključivanja ove dece u obrazovni sistem Srbije.
“Nama je, pre svega, značajno da deca koja su u tranziciji uđu u naš sistem i postanu deo formalnog načina obrazovanja”, ističe Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije.
U našoj zemlji trenutno je 3360 mladih migranata koji se pohađaju nastavu u 33 škole širom Srbije, a prema oceni predsednice Sindikata obrazovanja Srbije, izuzetno je značajno što su oni uključeni u obrazovni sistem naše zemlje.
Pogledaj vesti o: Subotica
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...