
Izvor: Blic, 24.Maj.2010, 10:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bojana Bajrušević za Šarića prala pare od droge
Beograd - Stanko Subotić Cane nije jedini okrivljeni švercer cigareta koji je sarađivao sa Darkom Šarićem. Istragom protiv odbeglog pljevaljskog narko-bosa, policija je, kako ekskluzivno saznaje „Blic“, došla i do imena Bojane Bajrušević, nekada prve dame ovog devedesetih godina najunosnijeg državnog biznisa u Srbiji. Bojana Bajrušević
- Darko Šarić je sa Bojanom Bajrušević sarađivao na legalizaciji novca, koji je zaradio švercom kokaina. Saradnja Šarića i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Bajruševićeve, prema dosadašnjim saznanjima, teška je nekoliko stotina hiljada evra, koji su oprani kupovinom stanova, poslovnog prostora... - kaže za „Blic" izvor iz vrha MUP Srbije. On navodi i da je istraga protiv Šarića, pored vila, stanova i firmi koje se vode na članove njegove porodice i rođake, došla i do imena desetak njegovih saradnika, preko kojih je pran novac od šverca kokaina iz Južne Amerike.
- Većina tih saradnika su deo Šarićevog krijumčarskog lanca, koji su direktno učestvovali i nabavci, švercu i prodaji kokaina, ali ima i onih, čija je uloga bila da Šarićev novac plasirala po Srbiji, i koji su s njim imali neku drugu vrstu poslovne saradnje - kaže naš izvor i navodi da policija intenzivno radi na razotkrivanju „svih veza između Bojane Bajrušević i Darka Šarića".
Darko Šarić
Bojana Bajrušević inače je tri godine pod istragom Specijalnog tužilaštva zbog šverca cigareta, u kojoj su pored nje pominju i imena Mirjane Marković, Marka Miloševića, Mihalja Kertesa... Protiv njih je u junu 2007. podnet zahtev za sprovođenje istrage, ali se na tome i stalo. Za razliku od druge dve grupe švercera, čije su vođe Stanko Subotić Cane i Siniša Stojčić, a protiv kojih je odavno pokrenut sudski postupak, grupa Bojane Bajrušević i Mirjane Marković još nije ni optužena.
Zahtevom za istragu ova grupa osumnjičena je za nelegalni uvoz i prodaju cigareta od 1996. do 2001. godine. Šverc se odvijao tako što je, po naredbi Mirjane Marković, Mihalj Kertes, tadašnji direktor Uprave carina, propuštao kamione sa cigaretama Bajruševićkinog preduzeća „Tref rentakar", a zatim „naduvavao" fakture za legalno kupljene cigarete. Novac se slivao na račune Bojane Bajrušević, a odatle na račune porodice Milošević. Od tog novca kupovane su superluksuzne jahte, automobili, a deo novca iz Srbije iznet je posle 5. oktobra 2000.
Vladimir Kovačević Tref
Specijalni tužilac po pokretanju istrage zatražio je i da se osumnjičenima Mirjani Marković, Marku Miloševiću i Bojani Bajrušević odredi pritvor zbog opasnosti od bekstva i uticaja na svedoke. Markovićeva i Milošević u tom momentu već odavno su bili van Srbije, dok je Bajruševićeva avionom za Tivat iz Srbije pobegla sat vremena pre nego što su joj policajci pokucali na vrata. Za njom je kasnije raspisana Interpolova poternica, da bi u maju 2008. bila ukinuta nakon što je Specijalni sud prihvatio njenu ponudu i u jemstvo uzeo stan vredan oko 370.000 evra. Bajruševićeva se zatim vratila u Srbiju - a, kako je sada utvrđeno, ona je još u to vreme imala poslovne kontakte sa Darkom Šarićem.
Odbila da bude zaštićen svedok
Bojani Bajrušević nuđeno je da bude zaštićeni svedok protiv Mirjane Marković i Marka Miloševića, ali i protiv Stanka Subotića Caneta, vođe druge krijumčarske grupe. Bajruševićeva je ovu ponudu odbila.
Nasledila supruga
Prema podacima iz istrage, Bojana Bajrušević je nakon ubistva njenog supruga Vladimira Kovačević Trefa 1996. godine nasledila njegovo preduzeće „Tref rentakar". Kovačević je inače bio prijatelj Marka Miloševića.