Nema popuštanja restriktivnih mera bez dve sedmice pada novih inficiranih

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Apr.2020, 15:58

Nema popuštanja restriktivnih mera bez dve sedmice pada novih inficiranih

Epidemiolog Predrag Kon istakao je da danas da je za postepeno popuštanje restriktivnih mera potrebno najmanje dve nedelje jasnog smanjenja broja novih infekcija.

Kon je, na konferenciji za štampu, kazao da se nalazimo u najznačajnijoj nedelji po pitanju infekcija, da je ovo maksimum.

Preneo je da je neposredno pre konferencije razgovarano sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koji je pitao kada se može očekivati popuštanje mera, i tražio da struka o tome raspravlja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
"Ja sam mu direktno odgovorio da mora najmanje dve nedelje da se vidi potpuno jasan pad broja novih slučajeva, pa da može da se razmišlja o postupnom ukidanju mera", rekao je Kon i dodao da to može biti krajem aprila.

"Ali, oprezno, vrlo oprezno će o tome da se odlučuje, to je sigurno", naglasio je Kon.

Bez mera, imali bi eksplozivan rast obolelih i mrtvih

Da nisu preduzete mere za sprečavanje širenja virusa korona, to bi bilo eksplozivno, u smislu da bi se završilo za šest nedelja, ali sa ogromnim brojem zaraženih, samim tim i onih kojima je potrebna hospitalizacija, respirator, a što neminovno dovodi i do povećanja smrtnih ishoda, izjavio je Kon.

On je ponovio svoj stav da se na kraju nećemo stideti našeg, srpskog scenarija, koliko god, kako kaže, da bude napadan u budućnosti.

Na redovnoj konferenciji za novinare, Kon je upitan kakav bi srpski scenario bio da nisu preduzete mere, kazao da to ne bi bio srpski scenario, već neki "scenario X" i dodao da ne može da tvrdi da bi bio italijanski ili španski.

"Ali, bez preduzetih mera, smanjenja kontakta, socijalne distance, jednostavno to bi bilo eksplozivno, u šta nema sumnje. To se svuda dešava eksplozivno, ukoliko nema mera, a to znači da bi se sve završilo u šest nedelja, sa ogromnim brojem zaraženih, a onda samim tim u kratkom vremenskom periodu velikog broja onih koji traže bolničko lečenje i na kraju ogromnog broja onih koji u kratkom vremenskom periodu bi morali na respirator", pojasnio je Kon.

Dodaje da umesto postupnog povećanja broja pacijenata koji zahtevaju respirator, tada bi imali sve odjednom.

"U takvim situacijama nijedan zdravstveni sistem nije pokazao sposobnost adaptacije, svi su bili mnogo više napadnuti samom infekcijom, za kratko vreme su obolevali i zdravstveni radnici i samim tim isključeni iz mogućnosti da pruže pomoć", kaže Kon.

Ističe da kolaps zdravstvenog sistema zajedno sa velikim brojem zaraženih i onih kojima je potreban respirator dovodi neminovno do povećanja broja smrtnih ishoda i to je, kako kaže, nešto što smo na veliku žalost viđali u Italiji i Španiji.

"Uslovno rečeno imali smo sreće da sve to vidimo i shvatimo da sa ovim virusom nema šale", kazao je.

Navodeći da su mnogi iz struke smatrali da ovaj virus neće izazvati epidemiju, Kon je kazao da ih je COVID 19 sa te strane na neki način iznenadio, jer je pokazao veći potencijal, nego što su mnogi očekivali.

"Bilo je onih koji su verovali da može imati pandemijski potencijal, pre svega mislim na profesora Radovanovića, jer je on na to upozoravao, ali, svejedno, brzo smo reagovali i preokrenuli čitav način razmišljanja", dodaje Kon.

Kako zaključuje, u Srbiji je bilo ravnomerno i nećemo se stideti na kraju našeg srpskog scenarija koliko god, kako kaže, da bude napadan u budućnosti.

Oboleli u proseku imaju od 15 do 20 kontakata

Oni koji su oboleli od virusa korona u proseku su imali 15-20 kontakata, koji takođe moraju biti ispitani na prisustvo tog virusa, ali taj broj zavisi, pre svega, od godina starosti obolelog, izjavio je Kon.

"U proseku 15-20 kontakata su imali oboleli, ali to se menja i sam prosek se ne prati", rekao je Kon na pres konferenciji odgovarajući na pitanje novinara NIN-a.

Kon je dodao da broj kontakata zavisi i od godina starosti obolelog, odnosno da li je reč o radnoaktivnom delu stanovništva ili starijim osobama.

"Najviše je bilo radno aktivnih, pa su kontakti relativno veliki, a kod starijih je neuporedivo niži. Ali, srećom starijih nismo mnogo ni imali, oni su se uglavnom zadesno inficirali", rekao je Kon.

Pozitivni sa blagom slikom biće smeštani i u banje

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio je da će pozitivni na korona virus sa blagim simptomima biti smeštani i u specijalne bolnice u banjskim centrima, kao što su Selters, neke u Vojvodini i druge.

Lončar kaže da njihovi kapaciteti odgovaraju svemu što treba za takve bolesnike i da je jasno da čim se zovu specijalne bolnice - da imaju i potreban medicinski kadar, a biće i pojačani medicinskim kadrom, koji je već lečio pozitivne na koronu.

Ministar je naglasio da je najvažnije da se kod onih sa blagom slikom pravovremeno registruje promena zdravstvenog stanja ili pad kiseonika u krvi, stanje pluća ili krvne slike ili neka druga promena, pošto neki ljudi ne znaju koje sve zdravstvene probleme imaju.

Zato je važno, ističe Lončar, da se smeštaju oni sa blagim simptomima u privremene bolnice, jer se njima tamo više puta dnevno proverava saturacija - kiseonik u krvi i snimaju pluća.

"Moraju svi da shvate da nije ničiji hir da neko sedi u privremenoj bolnici, već da svaka na vreme prepoznata promena stanja direktno spasava život. Ako vidite kod pacijenta da je saturacija pala na 95 ili 93 i na vreme određujete šanse za njega da preživi su mnogo veće, nego kada padne na 80 ili 70".

Lončar ističe da je zato neophodan lekarski nadzor i da svi treba da shvate da privremene bolnice, takođe, spašavaju život ljudi.

Kon je takođe naglasio da kada je pacijent sa blagom slikom u kućnoj izolaciji odlaže odlazak kod lekara i ne može uvek na vreme da primeti promene u svom zdravstvenom stanju, dok se u privremenim bolnicama to prati na dnevnom nivou i može da se spasi nečiji život ili skrati lečenje pacijenta.

Kovid bolnice imaju dovoljno osoblja, pružaju adekvatnu pomoć

Sve bolnice koje smo pretvorili u kovid bolnice imaju dovoljno lekara i medicinskih sestara, kao i opreme, i mogu da pruže adekvatnu pomoć pacijentima, izjavio je Lončar.

"Svi već znaju da nas zdravstveni sistem funkcioniše u sasvim drugom režimu rada u odnosu kako je bilo do sada, pre svega, zahvaljujući sposobnosti zdravstvenih radnika, njihovom voljom i željom da pomognu i da se prilagode situaciji", rekao je Lončar odgovarajući na pres konferenciji na pitanje Pinka da li ima dovoljno medicinskih radnika, koje je pristiglo elektronskim putem.

Lončar je istakao da se došlo do toga da sve bolnice koje su pretvorene u kovid bolnice imaju dovoljno lekara, medicinskih sestara i opreme i mogu da pruže adekvatnu pomoć.

Ministar je rekao da nije bilo lako organizovati, reorganizovati i sve to uraditi, kao što, dodaje, neće biti lako ni ubuduće, te ponovio da najviše mogu da pomognu sami građani poštovanjem mera i smanjenim kontakata, jer se samo tako sprečava obolevanje.

Lončar je istakao da je važno što su se svi u vrlo kratkom roku prilagodili novom načinu rada i prihvatili preporuke i standarde, uz zahvalnost svim zdravstvenim radnicima.

"To su naši junaci i doprinos će se tek videti. To nije nešto što možemo sada da planiramo, to zavisi od više faktora, od broja novoobolelih, pogoršavanja njihovog stanja, od potrebe drugih centara gde je potrebno da pomognu lekari... Sistem se menja iz sata u sat", rekao je Lončar.

Epidemiolog Predrag Kon je ponovio da se iz posla odmah isključuju zdravstveni radnici koji su pozitivi, ispituju se njihovi kontakti, čak i oni koji nemaju nikakve tegobe, koji se, takođe, isključuju iz procesa rada, kako ne bi došlo do prenošenja infekcije.

"Takvu zamisao smo imali unapred, svesni da ćemo ostati bez kadra. Sad smo u maksimumu, a relativno dugo treba da se oni vrate na posao, jer treba da imaju dva negativna nalaza", rekao je Kon.

On je dodao da će se to prestrojavanje u hodu kasnije opisivati kao izuzetno osmišljeno i pravilno pripremljeno ponašanje.

Kon je naveo i da svi zdravstveni radnici, sa lakšim simptomi ili bez simptoma, odlaze u improvizovane bolnice, kao bi tom izolacijom svesno učestvovali u sprečavanju širenja infekcije, što je, takođe, njihov doprinos.

Srpski serviseri preuzeli servisiranje kineskih respiratora

Lončar je objasnio da je u Srbiji rešen problem servisera za respiratore koji su stigli iz Kine tako što su postojeći servisi uzeli servisiranje na sebe u komunikaciji i saradnji sa proizvođačem.

Lončar je, na konferenciji za štampu, upitan ko servisira sada i ko će ubuduće da servisira respiratore iz Kine, te da li postoji u Srbiji ovlašćeni serviser, naglasio da je nađeno rešenje u situaciji kada zbog stanja na tržištu nismo mogli da biramo respiratore.

„Za sve respiratore, a imali smo već kineske, servis koji je na njima radio preuzeo je na sebe da sve što dolazi iz Kine, nakon stupanja u kontakt sa proizvođačem, servisira. Prilagodili su svoje servise da mogu da rada ateste i sve ostalo i tako smo rešili problem“, kazao je on.

Lončar je rekao da će, kako bude vreme prolazilo i situacija ulazila u mirniji tok, to biti rešeno na druge načine, to jest gledaće se da dođu zastupnici proizvođača.

„U ovom momentu drugi servisi su preuzeli servisiranje, jer ne bi mogli da ih koristimo da takvo rešenje nismo našli“, dodao je ministar.

Kazao je da za ostale respiratore, koji su dolazili u manjem broju iz Nemačke i drugih zemalja, već postoje ovlašćeni servisi koji decenijama popravljaju svoje uređaje.

Zahvalio se posebno serviserima rekavši da 24 sata izlaze na teren i rešavaju problem ako postoji, znajući da se radi o ljudskim životima i da nema vremena.

„Nadam se da će razumeti situaciju i i dalje kao i do sada, da moramo da reagujemo u sekundi“, zaključio je on.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Lončar i Kon: Nemamo podatak da su testovi iz Kine nepouzdani, uzeli smo one za koje su nam njihovi stručnjaci rekli da su provereni

Izvor: Blic, 11.Apr.2020

- Nemamo nijedan podatak da su testovi za korona virusa iz Kine nepouzdani, rekao je na danšnoj pres koferenciji epidemiolog dr Predrag Kon, odgovarajući na pitanja novinara.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.