
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 27.Avg.2018, 13:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koha: Srbija izgleda postigla cilj
Srbija je izgleda postigla cilj stvaranjem utiska da je kosovska nezavisnost, bez saglasnosti Beograda, bila pogrešna i nestabilna i ne predstavlja konačno rešenje, ocenio je briselski dopisnik prištinskog lista "Koha" Avgustin Paljokaj.
Prema njegovim rečima, Srbija je pronašla podršku i u jednom delu administracije američkog predsednika Donalda Trampa, za koga Paljokaj kaže da je "opsednut da pokaže da su svi prethodni potezi američkih administracija bili pogrešni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i moraju se poboljšati".
"Čak i poruke od protivnika kosovske nezavisnosti, (Džona) Boltona, da se sporazum o 'korekciji granica' ne sme ometati, ide u ovom smeru"', navodi autor teksta.
On smatra da su ovo, kako kaže, "strašne posledice dijaloga u Briselu", koji je stvorio podele na Kosovu.
Politiko: Vučić i Tači "progovorili" o izmeni granica
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i kosovski predsednik Hašim Tači su na tek završenom forumu u Alpbahu "otvorili diskusiju" o izmeni granica zarad istorijskog sporazuma, piše briselski portal "Politiko".
Portal piše da su pre nekoliko sedmica zvaničnici na obe strane izneli ideju o promeni granica, ali da su, ističe "Politiko", u subotu na forumu "izjave dvojice predsednika označile po prvi put da se obojica otvoreno zalažu za ideju (o izmeni granica) pred međunarodnom zajednicom".
Nijedan od njih nije izneo detalje šta bi moglo da bude na stolu, navodi briselski portal.
I Vučić i Tači, piše portal, nastoje da otklone bojazni da bi takav plan mogao ponovo da izazove etničko nasilje.
"Predsednik Srbije i Kosova jasno su stavili do znanja u subotu da razmatraju izmene granice radi postizanja istorijskog mirovnog sporazuma i pozvali su EU da obezbedi suštinsku podršku za njihove napore", naveo je Politiko.
Takve izjave, izrečene na panel diskusiji u Austriji, stavljaju Evropsku uniju u tešku poziciju, ocenio je "Politiko", dodajući da se lideri EU dugo protive takvim promenama, jer bi, kako smatraju, to moglo da dovede do zahteva o preokretanju i drugih granica na Balkanu i da bi moglo da izazove ponovo etničke sukobe kao 1990-tih.
Evropski komesar za proširenje Johanes Han je, piše portal, u diplomatskom maniru rekao da "ništa ne bi trebalo da bude isključeno u ovoj fazi", ali je zatražio od predsednika da osiguraju da nikakav sporazum neće destabilizovati širi region.
Portal konstatuje da su Vučić i Tači na "neprijateljskim" stranama, da je Vučić rekao u Alpbahu da ga Tači ne voli, niti da on voli Tačija, ali su razgovarali i zatražili od EU i SAD da im dozvole "da istraže dugo zabranjivanu temu granica".
Prema "Politiku", najčešće razmatrani scenario o promeni granice bi uključivao da se deo severnog Kosova - pretežno naseljen Srbima - dodeli Srbiji, a pominjana je i ideja da se Preševska dolina, naseljena pretežno Albancima, pripoji Kosovu.
"Politiko" piše i da je Vučić kritikovao međunarodnu reakciju na nedavnu diskusiju, sugerišući da zapadne sile žele da nametnu svoju volju nasuprot željama Srba i Albanaca, mada je ideja, navodi portal, veoma kritikovana i u regionu.
Vučić je, piše portal, ponovio da poštuje teritorijalni integritet BiH, a kritičari promena granica, kako primećuje "Politiko", predviđaju da bi promena granice mogla da izazove da Republika Srpska pokuša otcepljenje te da se priključi Srbiji.
Han je, sa svoje strane, istakao da je stabilnost neophodna u celom regionu i aludirao je na strahove od domino efekta od bilo kakve promene granice.
Evropski komesar je, ne isključujući mogućnost promene granica, zauzeo time drugačiju poziciju u odnosu na nemačku kancelarku Angelu Merkel, koja je početkom avgusta otvoreno odbila ideju o promeni granica, ističe portal.
"Politiko" napominje da su SAD, koje nisu imale veliku diplomatsku ulogu u razgovorima Beograda i Prištine, ali su veoma cenjene u regionu, u petak iznele stav da su otvorene za promenu granica.
Reagovanja u Prištini posle susreta Vučića i Tačija u Alpbahu
Iz Prištine danas stižu prva reagovanja na informacije o razgovorima Vučića i Tačija đ u kojima albanski političari odbijaju mogućnost podele Kosova.
Naime, Tači je pozvao međunarodnu zajednicu da podrži rešenje do kojeg bi se došlo dijalogom, poručivši da ono nikoga neće ugrožavati, kao i da je iz njegove perspektive "korekcija granica u cilju pronalaženja rešenja opcija".
Albanski političari u Prišini, prema pisanju štampe, veruju da Tačijeva "korekcija" znači i ustupanje jednog dela Kosova Srbiji.
Kosovski premijer Ramuš Haradinaj, koji se ranije izjasnio u prilog "korekciji granica", što, po njemu, znači samo pripajanje Preševske doline Kosovu, ali ne i podelu Kosova, zasad se ne oglašava.
Ali jeste predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji koji ponavlja da je Kosovo "suverena država" i da će epilog diskusije između Beograda i Prištine biti "priznanje Kosova od strane Srbije i stolica u UN".
"Pozicija Kosova je veoma jasna, priznanje Kosova kao suverene države, stolica u UN i nema dileme oko toga. Posvećeni smo da se krećemo u mirovnom procesu, procesu komunikacije i evro-atlantskih integracija kao nezavisna i suverena država", rekao je Veselji.
I Haradinajev ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli odbacio je mogućnost podele.
Kako kaže, primećuje da su "mnogi građani trenutno zabrinuti zbog takozvane podele Kosova" ali i dodaje ne postoji nijedna mogućnost za dalju podelu.
"Mislim i nadam se da nijedan albanski lider neće biti tako naivan", napisao je Pacoli na svom Fejsbuku.
I predstavnici vladajućih stranaka i opozicije veruju da je, kako piše prištinska štampa, inicijativa Tačija za "korekciju granica" opasna ideja koja bi poništila "kosovsku nezavisnost i izazvala nove konflikte".
Poslanik socijaldemokrtske Inicijative (NISMA) Biljal Šerifi je takođe na Fejsbuku rekao da "Tačijeva ideja predstavlja pretnju miru i bezbednosti na Balkanu".
"Tači nije rekao koji deo Kosova će biti dat Srbiji na osnovu njegovog tajnog dogovora sa Beogradom. Uprkos velikom protivljenju ideji koja preti kosovskom teritorijalnom integritetu, Tači ne samo da je odbio da odustane od svoje pozicije, već insistira na očuvanju te ideje", rekao je Šerifi.
Za lidera pokreta Samoopredeljenje Albin Kurti, koji se takođe oglasio preko društvenih mreža, reč je o tome da postoje pokušaji "žrtvovanja Kosova za evropsku integraciju Srbije i za spašavanje Tačija od Specijalnog suda".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...