Dueli sa Poljskom prekretnica

Izvor: Politika, 19.Jul.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dueli sa Poljskom prekretnica

"Plavi" posle jednog poraza i pobede protiv Japana u petak u Vršcu i u subotu u Beogradu sačekuju neugodne Poljake. – Miljković u timu

Odbojkašima Srbije i Crne Gore predstoji drugi vikend u Svetskoj ligi u kojem će mnoge dileme biti razrešene. Minulog vikenda su protiv Japanaca jednom izgubili i jednom pobedili, a u petak u Vršcu i u subotu u Beogradu (oba puta u 20 časova) predstoje dueli sa Poljacima. Ukoliko bi "plavi" izgubili oba meča, bili bi znatno dalje od >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << finalnog turnira u Moskvi. Dve pobede bi im, naprotiv, odškrinule vrata i povećale šanse da se nađu među šest najboljih timova u tom komercijalnom takmičenju Svetske odbojkaške federacije (FIVB).

Za razliku od utakmica u Japanu, najbolji igrač reprezentacije Ivan Miljković će biti u timu. O duelima sa Poljskom Miljković je dao sledeći komentar:

– Uvek smo imali problema sa njima. Oni su prvog vikenda ostvarili dve pobede u SAD tako da im je otvoren put ka finalnom turniru u Moskvi. Sa iskusnim selektorom Lozanom imaju još veće samopouzdanje i još više ciljeve. Ako u našim dvoranama bude pozitivnog navijanja i ako ponovimo igru kao u drugom meču protiv Japana, biće neizvesno i uzbudljivo pa neka pobedi bolji.

Prošle godine "plavi" su sa Poljacima odigrali nekoliko mečeva. Vrhunac je bio u polufinalu Svetske lige na finalnom turniru koji je organizovao naš Odbojkaški savez gde je SCG posle vođstva Poljaka od 2:0 u setovima preokrenula rezultat i plasirala se u finale. "Plavi" su potom u meču za "zlato" izgubili od Brazila.

U duelima sa Poljskom naša reprezentacija ima pozitivan skor – sedam pobeda, četiri poraza, set količnik 27:19.

Srbija i Crna Gora je na tabeli posle prvog dvokola druga iza Poljske, a ispred Japana i SAD. Na finalnom turniru u Moskvi učestovaće pobednici iz četiri grupe, domaćin Rusija i jedna reprezentacija koju FIVB pozove.

--------------------------------------------------------------------------

Karte u prodaji

Od danas će biti puštene u prodaju karte za meč SCG – Poljska (subota, "Pionir"). Na biletarnici "Pionira" ulaznice će moći da se nabave po ceni od 150 dinara za tribine i 300 za parter. Karte za prvi meč u Vršcu u petak su već u prodaji. Za oba duela sa Srbijom i Crnom Gorom Odbojkaški savez Poljske je naručio stotinak karata za svoje navijače.

Povodom desete sezone u Svetskoj ligi za odbojkaše

Veliki uspon "plavih"

Povodom desete sezone u Svetskoj ligi za odbojkaše u Odbojkaškom savezu Srbije su istakli da je napravljen neverovatan uspon i rezultata i ugleda odbojke. "Plavi" su u komercijalnom takmičenju Svetske odbojkaške federacije učestvuje od 1997, a propustili su samo takmičenje 1999. kada su zbog bombardovanja NATO-a diskvalifikovani iako su prijavljeni za učešće.

Naša reprezentacija je odigrala 125 utakmica u Svetskoj ligi i ostvarila 77 pobeda. Rekorder po broju utakmica u Svetskoj ligi u našoj reprezentaciji je Goran Vujević sa 125 mečeva. Uz njega jedino Andrija Gerić i Nikola Grbić imaju više od sto utakmica. "Plavi" su u našoj zemlji odigrali 42 meča u tom takmičenju i posmatralo ih je više od 223.000 gledalaca. Najbolje rezultate naša reprezentacija je postigla 2003. na finalnom turniru u Madridu kada je osvojila srebro i prošle godine takođe na finalnom turniru u Beogradu kada je ponovo osvojila drugo mesto. Oba puta "plavi" su u finalu poklekli protiv Brazila.

– Stojimo već godinama rame uz rame sa moćnim odbojkaškim federacijama zahvaljujući pre svega našim igračima i stručnjacima koji su ostvarivali sjajne rezultate u Svetskoj ligi. Pravila i standardi u Svetskoj ligi su izuzetno strogi, a naša oganizacija je uspela sve da ispuni. U tome je imala izuzetnu podršku sponzora Radio-televizije Srbije, klubova i gradova, kao i više od deset hiljada volontera, – kazao je Aleksandar Boričić, predsednik Odbojkaškog saveza Srbije.

Potpredsednik saveza Golijanin je naglasio kako je naša zemlja uspela da kroz Svetsku ligu od odbojke napravi prepoznatljiv proizvod u svetu. Rekorder u našoj reprezentaciji Vujević je presrećan što je njegova generacija uspesima doprinela da odbojka u našoj zemlji doživi procvat. Ukazao je da sledi smena generacije u reprezentaciji i kazao da se nada da će mlađi igrači možda produžiti niz uspeha. SCG ima još jednog rekordera u Svetskoj ligi. Ivan Miljković je jedini igrač koji je četiri puta proglašen za najboljeg igrača finalnog turnira Svetske lige.

– Zahvaljujemo svim igračima koji su od 1995. postavili visoke standarde u reprezentaciji. Nadam se da je moja generacija uspela da postavi više ciljeve pošto smo dva puta bili drugi u Svetskoj ligi. Želim da i u buduće naš nacionalni tim postigne još više, odnosno da posle evropskog i olimpijskog zlata dobijemo konačno i najsjajniju medalju u Svetskoj ligi, – naglasio je Miljković.

V. Petković

[objavljeno: 19.07.2006.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.