Veritas: Godišnjica zločina u Mašićkoj Šagovini

Izvor: Vesti-online.com, 18.Dec.2018, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veritas: Godišnjica zločina u Mašićkoj Šagovini

Na Svetog Nikolu, 1991. pripadnici specijalne jedinice "Svileni" iz 108. i 121. brigade Zbora narodne garde napali su srpsko selo Mašićku Šagovinu kod Novske ubivši 55 ljudi, od čega 31 civila i 24 pripadnika Teritorijalne odbrane.

O onome što se događalo u ovom selu svedočila je Mara Mioković, koja je uspela da preživi masakr.

"Sakrila sam se u podrum Rajka Stojčevića, gde se okupio veći broj nas Srba... Hrvati su nas pozivali da se predamo, a kad >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << to iz straha nismo učinili, u podrum su ubacili više eksplozivnih naprava, kojom prilikom su ubijeni: Milan Stojičević (30), Tihomir Milosavljević (20), Antal Borbelj (53) i njegova supruga Savka (45)... A kad smo počeli izlaziti iz podruma sa podignutim rukama, ubili su i Predraga Cindrića (23), Branka Miletića (33) i još neke pripadnike TO koje nisam poznavala... Dragan Milosavljević (23) je takođe ubijen ispred svoje kuće... Nakon što su po selu pokupili preostale civile, ubili su Gospavu Mandić (40), Milenka Tubića (61) i njegovu suprugu Mlađenku (61), Zorku Bakić (45) i Gligorija Milankovića (59). To veče su ubili i paralizovanu Anku Milanković (87) tako što su joj bombu ubacili u kuću... Isto veče u svojoj kući ubijen je i Jovo Savanović (60)...".

Savo Štrbac, predsednik DIC "Veritas" navodi da su po nalogu hrvatske vojske preživeli meštani sakupili i pokopali 28 tela.

- To su uglavnom bili rođaci žrtava. Među njima je bila i Cvetanka Milosavljević, koja je morala da pokopa svoja dva sina Tihomira i Dragana - navodi Štrbac.

Međutim, sve do 2013. godine nije bilo eshumacija tela. Tada je porodicama predato najpre šest, a zatim ostaci još 19 žrtava od kojih je 14 identifikovano.

- Početkom januara 1992. hrvatska strana je predala pet leševa, a patolozi sa VMA su konstatovali da su sva tela bila izmasakrirana, rascopanih glava, polomljenih ruku i nogu, odsečenih noseva i jezika, sa zabijenim klinovima pod noktima. Zbog svih tih povreda, većina nije mogla da bude indentifikovana i idalje se pod oznakom NN, nalaze na groblju Lešće u Beogradu. Za preostale žrtve se i dalje ništa ne zna - ističe Štrbac.

Za ovaj zločin do danas niko nikada nije odgovarao, a Štrbac podseća da je prema popisu iz 1991. u Mašićkoj Šagovini živelo 209 stanovnika od čega 189, odnosno 90 procenata Srba.

- Dvadeset godina kasnije, prema popisu iz 2011, u ovom selu je ukupno sedam žitelja, od čega dva muškarca i pet žena koje se nisu izjasnie koje su nacionalnosti - zaključuje Štrbac.
Pogledaj vesti o: Slava Sveti Nikola

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.