Obnova hrama u Kikindi

Izvor: RTS, 23.Jul.2012, 15:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obnova hrama u Kikindi

Počela obnova pravoslavnog hrama Svetog Nikole u Kikindi, sagrađenog 1754. godine. Nakon 23 godine, uz dozvolu i stručni nadzor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika radi se kompletna restauracija zidova.

Starešina hrama, protojerej Jovan Silaški, upozorava da su najveća oštećenja na svodovima gde je početkom rada i tokom struganja došlo do pada dela maltera i dodaje da je prošlo mnogo godina od prethodnih radova.

Rekonstrukcija će, prema proceni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << stručnog tima, trajati tri meseca.

Ikonopisac Vladimir Kojić objašnjava da se struganje zidova i svodova vrši do prvog maltera, radi se, kako kaže, posebnim paropropustljivim materijalima, a onda sledi oslikavanje nove ornamentike.

Kikinđanka Snežana Linjački, koja u crkvu ide od malih nogu i članica je crkvenog hora, svakodnevno prati radove. Ona kaže da joj je  drago što se crkva obnavlja nakon duže vremena, a i sama je, kako kaže, dala  svoj skromni dobrovoljni prilog, kao i mnogi drugi Kikinđani.

Posao obnove hrama vredan je milion dinara. Najviše je obezbedila lokalna samouprava i sami vernici. Dok traju radovi crkvene službe obavljaju sye u kapeli Parohijskog doma.
Pogledaj vesti o: Slava Sveti Nikola

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.