
Izvor: B92, 04.Nov.2010, 01:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ni šteta u Mionici nije sanirana
Valjevo -- Čitavih 12 godina nakon mioničkog zemljotresa 3.000 kuća čeka obnovu. U polovini nema uslova za život, a 400 porodica živi u pomoćnim objektima i kontejnerima.
Direktor Direkcije za obnovu od zemljotresa Dragan Jeremić kaže da je u Kolubarskom okrugu obnovljeno 5.000 objekata, a u poslednje tri godine sve manje je izgrađenih i saniranih kuća, pošto je država znatno smanjila sredstva za saniranje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << posledica zemljotresa.
"Od ukupnog broja oštećenih objekata 1.200 kuća je neuslovno za život i potrebna je hitna sanacija tih objekata. Veliki broj objekata je potpuno oštećen, neki su i srušeni, tako da je veliki broj građana smešten u privremenim objektima, neki žive u kontejnerima, šupama, pa čak i štalama", kaže on.
"Pre dva dana srušila se jedna kuća u Ubu i morali smo hitno da reagujemo i da nabavimo kontejner, kako bi čovek koji je živeo u tom objektu imao gde da prezimi. Svake godine dobijamo sve manje para za obnovu. Za ovu godinu imamo na raspolaganju samo 50 miliona dinara, što je 20 puta manje u odnosu na sumu koju je država izdvajala pre 10 godina za obnovu Kolubarskog okruga", dodaje Jeremić.
Za sledeću godine za obnovu je iz državne kase predviđeno svega 50 miliona dinara. "Tim parama ništa ozbiljnije ne možemo da uradimo. Ako država nastavi da izdvaja ovako malo para, obnova neće biti završena ni za 20 godina", upozorava Jeremić.
Najviše novca za sanaciju šteta od zemljotresa u Kolubarskom kraju izdvojeno je, ali i zloupotrebljeno do 2000. godine, dok su u poslednjih osam godina drastično smanjivana sredstva za te namene. Do petooktobarskih promena 2000, za vreme vlasti SPS-a, usvojen je Zakon o izdvajanju 0,05 odsto sredstava na sve finansijske transakcije preko SDK, kasnije ZOP-a i SPP-a za obnovu objekata oštećenih u mioničkom zemljotresu.
Ni dan-danas nije poznato koliko je novca u budžetu Srbije ubrano na taj način. To čak nije utvrđeno ni u istrazi koju je valjevska policija vodila o počiniocima eventualnih zloupotreba. U policiji kažu da je u proteklih 10 godina podneto dosta krivičnih prijava protiv izvođača radova, članova opštinskih komisija koje su odlučivale o prioritetima, ali i protiv pojedinih rukovodilaca Okružne direkcije za zemljotres. U sudovima nije bilo moguće proveriti da li je neko osuđen zbog zloupotrebe državnih para.
Pratite specijal: NIS na berzi
Pogledaj vesti o: Seizmološki Zavod Srbije