Izvor: PRObjave.com, 25.Sep.2012, 14:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Finansiranje NVO u vreme krize
Konferencija "Finansiranje NVO u vreme krize" održaće se u petak, 28. septembra 2012. godine, hotel Srbija, (Ustanička 127c, Beograd) od 10:00h.
U Srbiji je registrovano više od 18 200 udruženja. Kako sva ova udruženja uspevaju da obezbede sredstva za svoje aktivnosti u vreme ekonomske krize, koja ostavlja posledice i usporava svaku privrednu i društvenu delatnost u Srbiji?
Prema istraživanju "Stanje u sektoru organizacija civilnog društva 2011.", (61%) organizacija se samofinansira i na taj način uspeva da pronađe sredstva za svoj rad. (42%) organizacija prima sredstva od lokalne samouprave dok domaće donatorske organizacije i poslovni sektor finansiraju (21%) odnosno (17%) organizacija u Srbiji.
Iako ove brojke naizgled idu u prilog nevladinom sektoru, podaci iz juna 2011. kažu da čak (79%) organizacija nije uspelo da obezbedi sredstva za celu 2012. godinu. O tome kako ekonomska situacija utiče na rad civilnog društva, o saradnji sa državom, poreskom tretmanu, stranim donatorima, privatnim sektorom, transparentnosti rada i ostalim važnim temama, biće reči na konferenciji "Finansijska održivost organizacija civilnog društva u vreme krize".
Etički kodeks organizacija civilnog društva je jedan od mehanizama koji im može pomoći u tome da trajno obezbede sredstva za svoj rad i ciljeve. Potpisivanjem i pristupanjem ovom kodeksu, 110 organizacija se 2011. godine obavezalo na poštovanje vrednosti i principa koje on predlaže. Poštovanje ljudskih prava, odgovoran i transparentan rad i poštovanje principa dobrog upravljanja važno je iz ugla svih donatora u civilnom društvu. Stoga je način na koji organizacije rade i vrednosti za koje se zalažu, jedan od presudnih faktora za njihovu finansijsku održivost u vremenu krize.
Govornici/e na konferenciji koju organizuju Evropski centar za neprofitno pravo, Građanske inicijative i Balkanski fond za lokalne inicijative su:
• Dubravka Velat, izvršna direktorka Građanskih inicijativa
• Milena Banović, Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
• Kori Udovički, ekonomistkinja i članica UO Građanskih inicijativa
• Dr Dragan Golubović, Evropski centar za neprofitno pravo, Budimpešta
• Dragan Popović, Centar za praktičnu politiku
• Mia Vukojević, izvršna direktorka Balkanskog fonda za lokalne inicijative
• Marko Košutić, Udruženje za pomoć MNRO "Plava ptica", Kula
Građanske inicijative
Simina 9a
11 000 Beograd
Tel: 011/2625 942
Fax: 011/2623 980
Kontakt:
Jelena Ožegović
Funkcija: Odnosi sa javnošću
Tel: 011/2625 942
Mob: 064/42 92 664
Fax: 011/2623 980
Email: jelenao@gradjanske.org
NVO sektor ostao bez donacija
Izvor: B92, 26.Sep.2012, 10:42
Beograd -- Oko 80 odsto nevladinih organizacija u Srbiji nije uspelo da obezbedi novac za rad za 2012, ali zato pet odsto ima budžete veće od 100.000 evra, pišu "Novosti"...U Srbiji je registrovano više od 18.200 nevladinih organizacija i udruženja građana, koje za stalno zapošljavaju oko 4.500...










