Kostić: Knjiga će preživeti digitalno doba

Izvor: RTS, 25.Okt.2019, 12:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kostić: Knjiga će preživeti digitalno doba

U okviru programa "Nauke i književnost" na Sajmu knjiga u Beogradu o značaju knjige i čitanja govorio je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti Vladimir Kostić.
Književnost otvara prostor mašte, a mašta je i osnova nauke. Akademik Vladimir Kostić ističe da mu je čitalačko iskustvo bilo presudno za etički pristup u profesiji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kojoj je posvetio život. Jedna od prvih lektira su mu bili Karl Maj i srpske narodne pesme.

"Mi smo odrasli na jednoj tradiciji deseterca koji sada pomalo pokušavamo da preziremo iz razloga političke korektnosti, a ja hoću da podsetim da je u tom našem desetercu ima neshvatljiva rečenica: 'Jao mene do boga miloga, gde pogubih od sebe boljega'", naveo je Kostić.
Priznaje da pripada Gutenbergovoj galaksiji i veruje da će knjiga preživeti digitalno doba. Ne postoje knjige kojima se vraća, već stalno istražuje nove.
"Ja imam tu nekakvu opsesivno-kompulzivnu liniju da u potrazi za nekakvom arhi-knjigom, praknjigom, knjigom svih knjiga kako bi to možda Borhes rekao, izbegavam da čitam ponovo stvari, pokušavam da čitam nove knjige i u nadi da ću tu knjigu konačno naći. Do sada nisam", rekao je Kostić.
Zato se akademik Vladimir Kostić često može sresti pod kupolom Sajma sa kesama u rukama ili čak koferom prepunim knjiga.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.