Izvor: Blic, 04.Dec.2016, 16:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEVIDLJIVI PACIJENTI U FBIH Sarajka se preselila u Banjaluku da DOBILA ŽIVOTNU BITKU

Više od stotinu pacijenata u Federaciji BiH kojima je ustanovljen melanom, zloćudni tumor, prepušteno je samo sebi. Bez pomoći nadležnih, primorani su da vode životnu bitku.

Lek “vemurafenib” (zaštićenog naziva “zelboraf”), koji se pokazao efikasnim u lečenju metastaskog melanoma, u Federaciji se, nažalost, može da dobije pod uslovom da za jednu tabletu pacijent izdvoji skoro 92 KM. U Republici Srpskoj, ovaj lek se nalazi na listi Fonda zdravstvenog osiguranja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i dostupan je svim pacijentima, piše Avaz.ba

Amela I. iz Sarajeva, kojoj je u 28. godini ustanovljen melanom, najzloćudniji karcinom kože, susrela se sa dve mogućnosti - ili da sama finansira mesečne terapije, što bi je koštalo skoro 15.000 KM, ili da se odseli u RS. Ona je teškog srca odlučila da ode iz rodnog grada i napusti porodicu. Znala je da nema mnogo vremena, jer je rak već metastazirao. Najteže joj je, kaže, palo što nigde nije naišla na razumevanje.

- Borila sam se s bolešću, bilo je trenutaka kada mi se svet rušio. Znala sam da imam teško obolenje, da mi je lek nadohvat ruke, ali ga, zbog nerazumevanja federalnih zdravstvenih institucija, nisam mogla dobijati. Sreća pa su barem u RS imali sluha za pacijente poput mene, koji su u mom rodnom gradu nevidljivi - kaže ona.

Amela dodaje da borba za život pacijenata s odmaklim stadijem melanoma traje najduže šest meseci, a šanse za ozdravljenje su, bez prave terapije, minimalne.

Ona danas živi u Banjaluci. Sama se bori, jer su joj roditelji, prijatelji, partner ostali u Sarajevu. Razdvojila ih je lista lekova.

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH (ZZOFBiH) tvrde da bi za uvrštavanje “vemurafeniba” na listu u Federalnom ministarstvu zdravstva za godišnju terapiju samo jednog pacijenta trebalo osigurati skoro 140.000 KM.

- Nažalost, prema trenutnoj finansijskoj situaciji, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH ne raspolaže dovoljnim sredstvima ni za nabavku svih lekova s osnovne liste. Mi smo čak prisiljeni da uspostavimo i liste čekanja za određene lekove -  saopšteno je iz Zavoda.

Inače, na čelu ZZOFBiH nalazi se, već četvrti mandat, Novka Agić iako je stekla uslove za penziju. Međutim, to je samo vrh ledenog brega svih problema u Zavodu, koji je odavno postao sam sebi svrha i spas za privilegovane pacijente. A takvih ima, za razliku od onih koji čekaju spas nadajući se dobroti humanih ljudi i organizacija.

Da ZZO ne radi u korist obolelih, pokazuje i podatak da u Federaciji ne postoji jedinstven registar obolelih od melanoma. U Republici Srpskoj, svi su podaci arhivirani u Institutu za javno zdravstvo, gde je registrovano 100 pacijenata.

Doktorka Zdenka Gojković s Klinike za onkologiju Univerzitetske bolnice Kliničkog centra Banja Luka priznaje da ni oni ne raspolažu većim količinama “vemurafeniba”, ali ga za obolele ima.

- Mi trenutno nekoliko pacijenata lečimo “vemurafenibom”, a postoje i noviji lekovi. Međutim, “vemurafenib” ima dobar efekt. Za sada, nažalost, ne možemo osigurati velike količine, ali ga osiguravamo u zavisnosti od broja obolelih - kazala je dr. Gojković.

Najmlađa pacijentkinja koja se u RS lečila od melanoma imala je svega 19 godina.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.