Humanitarcima UKRALI pomoć za javne kuhinje

Izvor: Blic, 06.Jun.2016, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Humanitarcima UKRALI pomoć za javne kuhinje

Udruženje „Mozaik prijateljstva“ tokom transporta odeće za reciklažu ostalo je bez velikog dela zarade namenjene javnim kuhinjama u Banjaluci.

- Firma iz Belgije je tri puta prevezla odeću i obavila posao kako treba, a zatim nas pokrala. Uzeli su nam robu i ostali dužni 25.000 KM. To je sramota. Trudimo se da pomažemo ljudima na sve načine, a onda se desi ovako nešto - rekao je sekretar udruženja Miroslav Subašić.

Kako kaže Subašić, tužba za ovu firmu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << već je spremna, te će na sve načine pokušati da isteraju pravdu i vrate novac.

- Pored svih problema, još će nam i tužba izazvati dodatne troškove, ali moramo pokušati da vratimo novac - dodao je on.

Ovo udruženje već godinu dana organizuje akciju „Hljeb od tekstila“, u kojoj prodajom tekstila zarađuju za obroke u javnim kuhinjama.

Tokom ove akcije do sada je skupljeno 10 tona neupotrebljive odeće, koja se šalje na reciklažu, a do prodaje je prikupljeno nekoliko hiljada maraka i uloženo u banjalučke javne kuhinje.

- Odeću šaljemo na reciklažu, jer postoji mnogo one koja je stara i neupotrebljiva, ali se može prodati i koristiti u druge svrhe - kaže Subašić.

Članovi udruženja svakodnevno obilaze naselja i kupe garderobu, te sortiraju i raspoređuju u razne svrhe. Odeća koja se može iskoristiti daje se onima kojima je najviše potrebna, a neupotrebljiva odeća se prodaje i šalje na reciklažu.

Ni „EuroBlic“ nije uspeo da stupi u kontakt sa belgijskom firmom za reciklažu tekstila, kako bismo dobili komentar o uzetoj i neplaćenoj robi.

Ideja za reciklažu

Subašić kaže da uprkos svim problemima „Mozaik prijateljstva“ nastavlja akcije.

Planiraju kupovinu vlastite mašine za reciklažu tekstila, kako bi ovde mogli praviti ponjave, krpe i neke druge stvari, te izbeći probleme sa transportom.

- Sada samo sečemo uništeni pamučni tekstil, pravimo krpice za mašine i prodajemo pojedinim firmama, najčešće automehaničkim radnjama, pa i tu zaradu dajemo za javne kuhinje - ispričao je Subašić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.