Izvor: Blic, 03.Nov.2016, 21:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bošnjačke partije praznih ruku u lijevčanskim opštinama: Mandati izgubljeni zbog nesloge
U većini lijevčanskih i potkozarskih opština bošnjačke partije nisu se izborile za mandate, izuzev Prnjavora gde će SDA zastupati odbornik Emsad Puškar.
U Kozarskoj Dubici, Gradiški, Srpcu i Laktašima, kandidati na listama SDA, Stranke za BiH i SDP nisu prešli cenzus bez obzira na značajan birački potencijal, prvenstveno u bošnjačkim zajednicama.
Tom cilju u Kozarskoj Dubici bila je najbliža SDA, koja je sa 2,86 odsto glasova najbliža cenzusu od tri odsto.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Pre četiri godine odbornički mandat izborio je Omer Veladžić koji ovog puta nije imao dovoljno glasova da bi ponovio isti uspeh.
U susednoj Gradiški najbliže osvajanju odborničkog mandata bila je Stranka za BiH sa 2,84 odsto (781) dok je SDA zauzela poziciju niže sa 34 glasa manje.
Najveći gubitnik u gradu na Savi, među partijama sa tradicionalno najvećim poverenjem Bošnjaka je SDP sa skromnih 187 glasova ili 0,67 odsto.
- U SDP je došlo do korenitih kadrovskih promena. Ispostavilo se da oni nisu uspeli zadržati rejting i poverenje koje su ovde stekli prepoznatljivi SDP-ovci Hikmet Hadžialagić, Kasim Dubičanac, Smajil Cimirotić, Enes Duratović i drugi – zaključilo je više sagovornika „EuroBlica“ u ovoj političkoj partiji.
Stranka za BiH zagovarala je jedinstvenu listu bošnjačkih partija, računajući na minimalno dva odbornička mandata, ali u tome nije uspela.
- Problem su bila uslovljavanja SDA na koja nismo mogli pristati jer su oni hteli glavnu reč i vodeću poziciju – rekao nam je Salko Brnjak, predsednik opštinske organizacije SBiH u Gradiški.
U Srpcu je SDA osvojila 34 glasa, što je daleko od odborničke pozicije. U Laktašima je ova partija imala još lošiji rezultat osvojivši samo četiri glasa.
Analizirajući ove rezultate, čelnici navedenih partija u potkozarskim i lijevčanskim opštinama saglasni su da je nesloga uzrokovala politički fijasko, samo su oprečni stavovi po pitanju odgovornosti za neuspeh. Svako krivicu prebacuje na drugoga prisećajući se prvih poratnih godina i izbora kada su SDA, Stranka za BiH i SDP imale značajan udeo u lokalnim vlastima.









