
Izvor: B92, 20.Okt.2018, 08:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Za koliko su se "prodali" poslanici opozicije?
Makedonsko Sobranje prihvatilo je u petak uveče predlog o pokretanju inicijative za promenu Ustava u skladu s Prespanskim sporazumom.
Za nju je glasalo i osam poslanika opozicione VMRO-DPMNE, čime je postignuta dvotrećinska većina od 80 poslanika.
Poslanici VMRO-DPMNE su prethodno vladajućoj većini postavili četiri uslova pod kojima će pristati da glasaju za promenu imena zemlje u Republika Severna Makedonija, prenela je agencija MIA, a jedan od uslova je i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << amnestija za optužene za izazivanje nasilja krajem aprila prošle godine u Sobranju.
Poslanici su prihvatili i inicijativu premijera Zorana Zaeva o nacionalnom pomirenju, na čemu će raditi Komisija koja će biti formirana za pripremu predloga o sprovođenju ovih uslova u roku od 30 dana.
Glasove za ustavne amandmane poslanici su uslovili prihvatanjem amandmana koji garantuju makedonski identitet.
Takođe, ukoliko Prespanski sporazum ne bude prošao u grčkom parlamentu, a Atina nastavi da otežava put Makedonije u NATO I EU, poslanici traže poništavanje amandmanii na makedonski Ustav.
I, najzad, "promena faza u nazivu" zemlje.
Četvoro od poslanika opozicije koji su glasali za izmene Ustava opuženi ranije u predmetu Specijalnog javnog tužilaštva za nerede izazvane u parlamentu 27. aprila prošle godine, kada je Albanac Taljat Džaferi izabran za predsednika parlamenta, preneo je portalalb.mk.