U Zagrebačkoj mrtvačnici, od 896 posmrtnih ostataka, 400 Srbi

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Avg.2021, 15:57

U Zagrebačkoj mrtvačnici, od 896 posmrtnih ostataka, 400 Srbi

Identifikacija skoro 900 posmrtnih ostataka iz mrtvačnice u Zagrebu pomogla da se smanji broj nestalih lica iz vremena ratnih sukoba 1990-ih, rečeno je na skupu povodom godišnjice hrvatske vojne akcije "Oluja".

Kako je ocenjeno, u rasvetljavanju sudbine nestalih, zemlje regiona bi morale da promene pristup, jer sadašnji, sa nekoliko identifikacija godišnje, ne može da pruži rezultate.

Član Komisije za nestala lica Vlade Srbije Ljiljana Krstić naglasila je da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je od tih 896 posmrtnih ostataka iz zagrebačkog Zavoda za sudsku medicinu, sigurno 400 srpske nacionalnosti.

Krstić je naglasila da je nemoguće da se ne poklapaju koštani i krvi uzorci iz baze podataka i da je to razlog zašto se u Zagrebu ne završi proces identifikacije.

Specijalni izaslanik predsednika Srbije za rešavanje pitanja nestalih Veran Matić rekao je da bi država Srbija trebalo porodicama da se izvini što nije efikasnija u pronalaženju nestalih.

"Važno je da obe zemlje - Srbija i Hrvatska donesu strateške odluke kako će se ubuduće raditi, jer sadašnji neće dati većih pomaka od 5 ili 10 identifikacija godišnje, a to je novo mrcvarenje i zločin prema porodicama", rekao je Matić na skupu u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza".

Prema njegovim rečima, potreban je sastanak sa predstavnicima Zavoda za sudsku medicinu, koji bi precizno rekli zbog čega proces ide tako sporo.

Kako kaže, neophodno je napraviti novi akcioni plan, ako nema dovoljno DNK da pozovemo porodice i napravimo novu bazu, ako su ostaci toliko uništeni, važno je da se zna koliko je tih tela, da dobijemo jasnu sliku.

Matić je naveo da za tri godine od kada je zadužen za rasvetljavanje sudbine nestalih nije video nijedan podatak koji je doveo do pronalaženja nestalih.

U prvom planu, kaže treba da bude potraga za nestalima, a ne za zločincima.

Kaže da je važno napraviti zajedničke timove sa Hrvatskom, kao i uključiti međunarodne institucije, poput Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koje može da pomogne da se dođe do arhiva u zemljama čiji su pripadnici bili na terenu tokom rata.

Krstić je podsetila da je od tih 1.860 nestalih, 1.200 osoba bilo starije od 60 godina, a 540 su žene.

Ona je dodala da je u Hrvatskoj registrovano 36 grobnih mesta.

Izrazila je nezadovoljstvo što rezultata nema i dodala da su samo dve osobe identifikovane ove godine.

Krstićeva je rekla da je saradnja usporena, da je Beograd predlagao načine kako da se problemi prevaziđu, a da Zagreb nije hteo da prihvati ni pomoć kada im je laboratorija stradala u zemljotresu.

Ona je podsetila i da je u toku izrada Zakona o nestalima koji bi trebalo da stupi na snagu 2023. godine.

Predsednik Asocijacije izbegličkih udruženja iz Hrvatske Milojko Budimir ocenio je da je Zagreb odgovoran za opstrukciju procesa identifikacije nestalih i prikrivanje zločina.

Na delu je opšta opstrukcija Hrvatske koja prikriva zločine ne radeći ekshumacije, rekao je Budimir i podsetio da ništa nije bilo od brojnih sporazuma i ugovora, uključujući i onaj o sukcesiji na osnovu kojih bi trebalo da nam se vrate sva stečena prava.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.