Reagovanja na ratni zločin u Dvoru na Uni

Izvor: S media, 26.Apr.2011, 22:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reagovanja na ratni zločin u Dvoru na Uni

Izjava danskog vojnika kako je za vreme "Oluje" zajedno s ostalim pripadnicima danske jedinice UN posmatrao zločin koji je 8. avgusta 1995. u Dvoru na Uni 12 maskiranih lica počinilo nad devetoro srpskih civila invalida izazvao je reagovanja hrvatskih veterana.

Tadašnji natporučnik (kapetan) druge gardijske brigade Damir Gorša, koji je s hrvatskom vojskom tih dana bio u Dvoru, za Novu TV je izjavio da su on i njegovi vojnici povređeni izjavom danskog vojnika >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << jer Hrvati u takvom zločinu nisu učestvovali.

Na tom području, u to vreme bili su pripadnici tri vojske, hrvatske, srpske i bošnjačke, tvrde mediji, pa i neki nevladini aktivisti, ali ko je počinio zločin, nikad se nije otkrilo.

"Zločin u tamošnjoj školi se dogodio 8. a hrvatska vojska je ušla u Dvor 9. avgusta", tvrdi Gorša, ističući da tada hrvatske vojske u Dvoru nije bilo.

Hrvatska je prijavila zločine i ispitala i 20-ak svedoka.

O svemu je obavešten i Hag, ali nisu ništa odgovorili jer danska vlada nije skinula oznaku tajnosti.

"S obzirom na težinu počinjenog zločina i dalje se istraživanjima u ovom predmetu daje posebno značenje kako bi počinioci bili otkriveni", saopštava hrvatsko državno tužilaštvo.

Bivši general Armije BiH i ratni komandant Petog korpusa Atif Dudaković je za Novu TV rekao de je informaciju o zločinu prvi put čuo od njih.

"Najblaže rečeno, ovo što se dešava braniocima Hrvatske i Bosne i Hercegovine je žalosno do bola. Ođednom te razne priče, snimci, mirotvorci, kao da ne znaju kakav je ovde bio rat", rekao je Dudaković.

Prema podacima iz UN-ovih poverljivih dokumenata do kojih je došao Indeks.hr nastalih na osnovu svedočenja danskog vojnika koji je bio očevidac, 12 muškaraca u maskirnim uniformama koji su počinili zločin na sebi nisu imali oznaku pripadnosti nijednoj vojsci.

Austrija i Slovačka: Hrvatska završava pregovore u junu

Srbija ne izručuje državljane Sloveniji

Ko je ubio srpske civile u Dvoru na Uni? (FOTO i VIDEO)

O masakru u Dvoru na Uni zna se vrlo malo, a samu priču je u javnost plasirala danska BT televizija fokusirajući se na pitanje odgovornosti komandanata i pripadnika danskog kontigenta UN, koji su sa samo nekoliko metara udaljenosti posmatrali likvidaciju psihički i fizički hendikepiranih ljudi srpske nacionalnosti.

Prema rečima danskog novinara Kaspera Vedsmanda, autora teksta o egzekucijama u Dvoru na Uni, njemu su se javili danski vojnici opterećene savesti sa željom da iznesu istinu o masakru u tom gradiću.

Danski vojnici mogli su intervenisati, ali im je komandant Jorgen Kold rekao da samo posmatraju.

UN su pokrenule istragu o navedenim zločinima, ali zbog premalo dokaza o počiniocima, od daljnje istrage se odustalo, pa niko za taj stravičan zločin nije odgovarao.

(Tanjug)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.