Izvor: RTS, 16.Jan.2022, 17:00

Obeleženo 29 godina od zločina nad Srbima u Skelanima

Kod Centralnog spomenika srpskim civilima i vojnicima u Skelanima kod Srebrenice danas je služen parastos za 305 nastradalih Srba iz ovog mesta i okolnih sela u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih je 69 ubijeno na današnji dan 1993. godine. Od 305 ubijenih Srba iz Skelana i okolnih sela u poslednjem ratu više od polovine su bili civili, žene, dece i starci.
Parastosu u Skelanima prethodilo je polaganje cveća i prisluživanje sveća kod spomenika >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u obližnjim selima Ćosići i Kalimanići, čiji su stanovnici takođe, ubijeni pre 29 godina.
Jake muslimanske snage iz Srebrenice sa nekoliko hiljada vojnika pod komandom Nasera Orića, upale su na današnji dan 1993. godine u zoru u srpska sela Kušiće, Ćosiće, Kalimaniće i još neka, a zatim i Skelane, ubijajući, pljačkajući i paleći sve što je srpsko.
"Namera im je bila da izvrše etničko čišćenje i potpuno zatru tragove srpskog života i postojanja na ovom prostoru, što potvrđuje skrnavljenje srpskih grobalja – lupanje krstova i nadgrobnih spomenika", prenosi RTRS.
Na današnji dan 1993. godine ubijeno je 69 stanovnika ovog kraja, a dve trećine nastradalih bili su civili, među kojima nekoliko dece i 15 žena.
Ranjeno je 165 meštana. Od 30 zarobljenih polovina nije preživela mučenja u srebreničkim kazamatima, a njih četvoro se još vode kao nestali.
Iz Skelana je danas poručeno – dok je Republike Srpske i njenih institucija, ovaj zločin neće biti zaboravljen, a srpski narod nikad neće prestati da traži pravdu.
Izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH Boško Tomić rekao je da je srpski narod u Podrinju doživeo strahovita stradanja u proteklom ratu.
"Još je žalosnije što su više od polovine stradalih bili civili, a svijet nikako to da shvati i da odbaci jednostranu sliku o ratu u BiH", rekao je Tomić.
On je izrazio očekivanje da će pravosuđe BiH napokon početi da procesuira počinioce masovnih zločina nad Srbima, jer je procentualno srpski narod više stradao u Podrinju od bošnjačkog, imajući u vidu predratni broj stanovnika.
Predsednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da ubistva srpskih civila u Skelanima i okolnim selima pokazuju da su muslimanske snage imale jasnu genocidnu nameru da unište sve što je srpsko.
Ilija Ivanović iz sela Ćosići, koji je ranjen u napadu muslimanskih snaga, a potom i zarobljen, kaže da je preživeo strahovitu torturu u srebreničkim logorima u kojima je preminula polovina od 30 zarobljenih Srba.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Obeleženo 29 godina od zločina nad Srbima u Skelanima

Izvor: N1 televizija, 16.Jan.2022

Kod Centralnog spomenika srpskim civilima i vojnicima u Skelanima kod Srebrenice je služen parastos za 305 nastradalih Srba iz ovog mesta i okolnih sela u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih je 69 ubijeno na današnji dan 1993. godine. Od 305 ubijenih Srba iz Skelana i okolnih sela u posljednjem...

Nastavak na N1 televizija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.