Ne shvataju me ozbiljno, cela BiH može da postane Mostar

Izvor: B92, 08.Jan.2018, 21:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ne shvataju me ozbiljno, cela BiH može da postane Mostar"

Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić je ponovo upozorio da BiH, zbog nepostojanja dogovora Bošnjaka i Hrvata u vezi s Izbornim zakonom, ulazi u krizu.

On je istakao da ta kriza može dovesti do toga da posle oktobarskih izbora cela BiH postane Mostar. On je naveo da je još pre šest meseci upozoravao da je Izborni zakon BiH najveći problem koji će opteretiti BiH, ali da to niko nije ozbiljno shvatao.

"Verujem da će to pitanje opterećivati celu ovu godinu. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Mislim da su male šanse da se postigne neka vrsta dogovora, jer je značajno različit pogled na sadržaj i ne verujem da može doći do određenog približavanja u vezi s ovim pitanjem", rekao je Ivanić novinarima u Banjaluci.

Prema njegovim rečima, bilo bi dobro da predstavnici SDA i HDZ "pošteno i otvoreno razgovaraju i pokušaju da postignu dogovor, jer to neće rešiti ni hrvatski ni turski predstavnici".

"Nažalost, zbog nedostatka komunikacije, nisam optimista da će se to dogoditi i bojim se da BiH polako, ali sigurno ulazi u ozbiljnu političku krizu, koja može dovesti do toga da, poslije izbora, cela BiH postane Mostar", istakao je Ivanić.

Ustavni sud BiH je sredinom prošle godine izbrisao sporne odredbe Izbornog zakona BiH kojim se omogućavala manipulacija s izborom hrvatskih delegata u Dom naroda Federacije BiH, iz kojeg se posredno, biraju i delegate u Dom naroda parlamenta BiH.

U slučaju da se ne popuni federalni Dom naroda, nije moguće uspostaviti izvršnu vlast u Federaciji BiH, što takođe utiče i na konstituisanje vlasti na državnom nivou.

U Mostaru su još 2010. osporene odredbe izbornog zakona, ali do sada o tome nije postignut konsenzus između najvećie bošnjačke i hrvatske stranke, SDA i HDZ BiH, zbog čega u Mostaru od 2008. godine nisu održani lokalni izbori.

Mostar zbog toga nema gradsko veće, a funkciju gradonačelnika skoro deset godina obavlja Ljubo Bešlić.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ivanić: Cela BiH može da postane Mostar

Izvor: Blic, 08.Jan.2018

Član Predsedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić izrazio je bojazan da BiH polako, ali sigurno, ulazi u ozbiljnu političku krizu...- Ova politička kriza posle izbora može u suštini dovesti do toga da praktično cela BiH postane Mostar - rekao je Ivanić danas novinarima u Banjaluci, nakon...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.