Izvor: B92, 30.Mar.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kriza posvađala sindikate

Zagreb -- Aktualna ekonomska kriza u Hrvatskoj i najavljeni rebalans državnog budžeta posvađali su sindikate, posebno one koji okupljaju zaposlene u državnim službama.

Najava Vlade da će na sednici u sredu doneti zakon kojim će se svim zaposlenim u javnim službama od 1. aprila smanjiti plate za šest odsto, odnosno vratiti na nivo iz 2008. godine, podelila je sindikate.

Dogovor o povećanju plata od šest odsto do sredine ove godine za sve državne službenike >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i zaposlene u javnim preduzećima koja se finansiraju iz budžeta, sindikati i Vlada sklopili su u decembru prošle godine.

On je sklopljen na insistiranje sindikata, koji nisu pristali na tadašnji predlog Vlade da se odluka o povećanju plata odloži zbog već tada zahuktale ekonomske krize.

Pre desetak dana premijer Ivo Sanader i ministar finansija Ivan Šuker zatražili su od predstavnika sindikata državnih i javnih službi da se zbog opšte štednje i rebalansa budžeta do daljnjeg odreknu povećanja plata, odnosno odustanu od decembarskog dogovora.

Od sindikata koji predstavljaju oko 65.000 zaposlenih u državnoj administraciji, policiji, vojsci, pravosuđu, carini i poreskoj upravi, stigao je pozitivan odgovor. Te državne službe pristale su na smanjenje osnovice plata za šest odsto, što će Vladi osigurati oko 300 miliona kuna uštede u budžetu.

Međutim, predstavnici sindikata koji predstavljaju zaposlene u zdravstvu, obrazovanju, socijalnim službama i kulturi, nisu pristali na smanjenje plate i odbacili su sve kritike Vlade koja ih je optuživala da nisu spremni da snose teret krize.

Ti sindikati tvrde da su još ranije Vladi predlagali da njihov sektor u potpunosti prati sudbinu plata u privredi, što bi u tom slučaju značilo i rizik od eventualnog smanjenja plata ako bi se tako razvijala situacija u privredi.

Mediji objavljuju nezvanične informacije da Vlada ozbiljno razmišlja o mogućnosti da jednostrano raskine kolektivni ugovor sa sindikatima javnih službi.

Takva odluka bi oko 180.000 zaposlenih ostavila bez ovogodišnjeg povećanja plata, ali i bez 13. plate, takozvane božićnice, poklona za decu, regresa i ostalih materijalnih prava regulisanih kolektivnim ugovorom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.