Izvor: Press, 28.Okt.2012, 17:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Klinton i Ešton sutra u Sarajevu
Državna sekretarka SAD Hilari Klinton boraviće u Sarajevu 29. i 30. oktobra, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Bosne i Hercegovine.
Dolazak Klintonove u Sarajevo se očekuje u jutarnjim satima, a nju će, kako je najavljeno, na aerodromu dočekati zamenik predsedavajućeg Saveta ministara i ministar spoljnih poslova BiH Zlatko Lagumdžija.
Zajedno sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, Klintonova će održati >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << sastanak sa članovima Predsedništva BiH i imati niz susrta sa predstavnicima vlasti u BiH.
Inače, poseta visokih funkcinerki SAD i EU Sarajevu naknadno je uvrštena u njihovu balkansku turneju, nakon što je postalo jasno da kriza u BiH preti da destalibizuje čitav region.
Pozivajući se na neimenovane izvore u Briselu, banjalučki mediji su preneli da o ozbiljnosti situacije svedoči i to što je prošle sedmice u kabinet Eštonove pozvan ambasador BiH pri Misiji EU Igor Davidović.
Očekuje se, naime, da će lideri političkih stranaka u BiH biti oštro upozoreni da dve godine od parlamentarnih izbora hitno postignu politički dogovor o vlasti koja će biti odgovorna za situaciju u zemlji.
Takođe, očekuje se da će biti reči i o (ne)ispunjavanju obećanih reformi iz evropske "mape puta", s obzirom na to da su probijena dva prethodno dogovorena termina za sprovođenje presude "Sejdić i Finci".
Predsednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je ranije danas da su Klintonova i Eštonova dobrodošle i da od njih očekuje podršku daljem procesu razvoja dejtonske strukture u BiH.
"To, ovako, zvuči dosta prihvatljivo i primamljivo, ali je činjenica da su dejtonsku strukturu na silu menjali visoki predstavnici i da su, upravo, podršku takvom nasilju dali i raniji predstavnici vlasti i SAD i Evrope, te da je u tom pogledu, možda, došlo vreme da se vidi šta se ovde podržava i na koji način", rekao je Dodik.
Politički analitičar iz Vašingtona Stiven Mejer izjavio da Klintonova posetom Balkanu namerava da postigne dva cilja, da uveri lidere i stanovnike regiona da ih SAD nisu zaboravile i da ih podseti da je Amerika i dalje glavna svetska sila.
Mejer je istakao da, ipak, Balkan zauzima veoma mali deo američkog diplomatskog i političkog razmišljanja, jer je pažnja Sjedinjenih Država usmerena na drugu stranu, na Bliski istok, Kinu, Rusiju.
"Sigurno je da je nekoliko balkanskih pitanja i dalje aktuelno u zvaničnom Vašingtonu, a posebno Kosovo, budućnost BiH i inertna težnja da zemlje regiona uđu u sastav NATO-a i EU. Međutim, ove teme nisu ni blizu vrha na američkom dnevnom redu", istakao je Mejer.
On je naglasio da američka državna sekretarka želi da podseti lidere i stanovnike Balkana da su SAD i dalje glavna svetska sila i da je u najboljem interesu regiona da se to ne zaboravi, i da lideri rade što im je i rečeno.
Kulminacija političke krize u BiH počela je u junu, nakon što je Lagumdžijina Socijaldemokratska partija raskinula koaliciju sa SDA i napravila novi koalicioni dogovor sa Strankom za bolju budućnost Fahrudina Radončića.
Nakon smene dvojice ministara i jednog zamenika ministra iz SDA u Savetu ministara BiH, "krnja" sednica izvršne vlasti najavljena je za sutra, ali je neizvesno do kada će stolice Bošnjaka u tom najvišem izvršnom telu ostati prazne.
Ta činjenica otvara mogućnost za spekulacije da određenim političkim snagama u BiH odgovara situacija u kojoj najviši izvršni organ vlasti krši Ustav države koju predstavlja, budući da njegov trenutni sastav na odražava ravnomernu nacionalnu zastupljenost.
Pogledaj vesti o: Hilari Klinton
Hilari Klinton u ponedeljak u Sarajevu
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 28.Okt.2012
Američka državna sekretarka Hilari Klinton doputovaće u ponedeljak u večernjim satima u Sarajevo, gde će boraviti i u utorak. Kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova BiH, Klintonovu će na sarajevskom aerodromu dočekati šef diplomatije BiH Zlatko Lagumdžija. U utorak 30. oktobra,...
Klinton i Ešton danas u Sarajevu
Izvor: Blic, 29.Okt.2012, 08:49
Državna sekretarka SAD Hilari Klinton počeće danas dvodnevnu posetu Bosni i Hercegovini, tokom koje će se, zajedno sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, sastati sa članovima Predsedništva BiH i imati niz susreta sa predstavnicima vlasti u BiH...Poseta visokih...
Lagumdžija danas dočekuje Hilari Klinton
Izvor: Nezavisne Novine, 29.Okt.2012
SARAJEVO - Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija dočekaće na Međunarodnom aerodromu Sarajevo državnog sekretara SAD Hilari Klinton, čiji se dolazak u BiH očekuje večeras, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.




