
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Mar.2019, 14:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jevreji i Srbi i ove godine ne žele s Plenkovićem u Jasenovac
Jevrejska zajednica u Hrvatskoj ne želi da u Jasenovcu bude u zajedničkoj komemorativnoj koloni, čije održavanje ove godine zagovara premijer Andrej Plenković, čija vlada je već poslala pozive za sastanak tim povodom Savezu antifašističkih boraca, predstavnicima jevrejske zajednice i predstavnicima Srba i Roma. Srpsko narodno vijeće pridružilo se predstavnicima jevrejskih opština i antifašista koji su potvrdili da, četvrtu godinu zaredom, neće učestvovati na zvaničnoj komemoraciji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu, 14. aprila.
Predsednik Koordinacije Jevrejskih opština u Hrvatskoj, Ognjen Kraus je, međutim, odbio Plenkovićev predlog.
"Mi ne možemo biti u istoj koloni. Ne možemo biti s njima zbog Blajburga i ustaškog pozdrava", poručio Kraus u izjavi za portal Index.
Plenković, naime, smatra da bi bilo jako dobro da bude jedna zajednička komemoracija ove godine u Jasenovcu.
To bi, kaže, bili važni iskoraci i za pitanje sećanja, pomirenja i osude zločina koji su se dogodili u Jasenovcu.
Index, međutim, primećuje da sudeći prema odgovoru Krausa, čini se da jevrejska zajednica Plenkoviću ne veruje.
Poslednjih nekoliko godina, zbog protivljenja Jevrejske i Srpske manjinske zajednice upotrebi ustaških simbola i pokliča, komemoracija u Jasenovcu u aprilu se održavala u tri, pa i više kolona. Tako su pre ili posle državne komemoracije na jasenovačko stratište posebno odlazili predstavnici jevrejske manjine sa predstavnicima Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i Srpskim nacionalnim većem.
"Mi ne možemo biti u istoj koloni dok se izjednačavaju žrtve, naglašavam, Blajburškog polja i rasnih zakona NDH i logora Jasenovac. Dok je 'za dom spremni' jednima ustaški pozdrav, a drugima prihvatljiv uprkos ustavnim i zakonskim odredbama i odluci Suda Saveta Evrope u Strazburu", jasan je Kraus u izjavi za Index.
To istovremeno i nije jedina zamerka na Plenkovićevo političko delovanje u vladi.
Kraus ističe još dve velike zamerke zbog kojih ne mogu biti u koloni s predstavnicima Plenkovićeve vlade, prenosi Index.
"Sve dok su u školama u upotrebi udžbenici kao što je onaj izdavača Alfe i istoričara S.B i M.J i dok je na mestu voditelja odeljenja za informiranje HDZ-a osoba kao što je Andrej Rora, mi ne možemo u istu kolonu", kaže Kraus ne isključujući mogućnost da će se to možda jednog dana i dogoditi.
Kraus u svom odgovoru spominje udžbenik istorije za 8. razred osnovne škole u kojem su Crkva, Alojzije Stepinac i sveštenici predstavljeni kao veliki antifašisti, a zločinačka priroda ustaškog režima relativizirana je.
Reč je o udžbeniku izdavačke kuće Alfa koji su pripremili istoričari Stjepan Bekavac i Mario Jareb.
Kraus takođe spominje i slučaj Andreja Rore koji je 1996. godine objavio seriju feljtona u časopisu Nezavisna Država Hrvatska koji je iz emigracije u Zagreb preselio Srećko Pšeničnik, zet Ante Pavelića.
Predstavljen kao student i urednik biblioteke Znameniti Hrvati islamske vere, seriju feljtona je počeo da objavljuje 10. aprila 1996. godine. U tekstu prepunom pohvalnih epiteta za potpredsednika vlade NDH Džafer-bega Kulenovića, Rora piše o borbi Hrvata i bosanskih muslimana za Pavelićevu tvorevinu.
I Srbi bojkotu državne komemoracije u Jasenovcu
Srpsko narodno vijeće pridružilo se predstavnicima jevrejskih opština i antifašista koji su ranije danas potvrdili da, četvrtu godinu zaredom, neće učestvovati na zvaničnoj komemoraciji žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu, 14. aprila.
"Država nije preduzela nužne mere da se zaustavi ili makar smanji negiranje holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu, te revizionizam", rekao je Saša Milošević, zamenik predsednika SNV-a za "Novosti", glasilo Srba u Hrvatskoj.
Upravo suprotno, tvrdi Milošević, nizom mera poput podrške negacionističkim i revizionističkim udruženjima i njihovim publikacijama, tolerisanjem govora mržnje, relativiziranjem stradanja naroda žrtava i mitologizacijom stradanja nakon rata te neadekvatnom obrazovnom politikom, država je direktno doprinela tome da ove pojave postaju dominantne u hrvatskom društvu.
"Očito postoje dva duboko suprotstavljena stava o tim stvarima. Uz takve velike razlike i u takvoj društvenoj klimi, mi ne možemo i ne trebamo ići zajedno u Jasenovac", zaključio je Milošević.
On je najavio da će srpska, jevrejska i romska manjina, te antifašisti, svoju komemoraciju održati u petak 12. aprila.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Jevreji ne žele sa Plenkovićem na komemoraciju u Jasenovac
Izvor: Vesti-online.com, 19.Mar.2019
Jevrejska zajednica u Hrvatskoj ne želi da u Jasenovcu bude u zajedničkoj komemorativnoj koloni, čije održavanje ove godine zagovara premijer Andrej Plenković...Hrvatska vlada je pozvala na sastanak Savez antifašističkih boraca, predstavnike jevrejske zajednice i predstavnike Srba i Roma. Međutim,...