I Srbi bojkotuju državnu komemoraciju u Jasenovcu

Izvor: RTS, 19.Mar.2019, 20:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I Srbi bojkotuju državnu komemoraciju u Jasenovcu

Srpsko narodno vijeće pridružilo se predstavnicima jevrejskih opština i antifašista koji su ranije u utorak potvrdili da četvrtu godinu zaredom neće učestvovati na zvaničnoj komemoraciji za žrtve ustaškog logora u Jasenovcu koja će se održati 14. aprila.
Zamenik predsednika SNV-a Saša Milošević rekao je za portal Novosti da država nije preduzela nužne mere da se zaustavi ili makar smanji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << negiranje Holokausta i genocida u Drugom svetskom ratu, te revizionizam.

Upravo suprotno, tvrdi Milošević, nizom mera poput podrške negacionističkim i revizionističkim udruženjima i njihovim publikacijama, tolerisanjem govora mržnje, relativiziranjem stradanja naroda žrtava i mitologizacijom stradanja nakon rata te neadekvatnom obrazovnom politikom, država je direktno doprinela tome da ove pojave postaju dominantne u hrvatskom društvu.
"Očito postoje dva duboko suprotstavljena stava o tim stvarima. Uz takve velike razlike i u takvoj društvenoj klimi, mi ne možemo i ne trebamo ići zajedno u Jasenovac", zaključio je Milošević. 
Ranije danas, Jevrejska zajednica u Hrvatskoj saopštila je da ne želi da u Jasenovcu bude u zajedničkoj komemorativnoj koloni, čije održavanje ove godine zagovara premijer Andrej Plenković.
U povorci neće biti ni Saveza antifašističkih boraca.
"Teško je biti u istoj koloni s Vladom kada imate toliko argumenata koji su protiv toga. Ništa se ne čini protiv povijesnog revizionizma, ništa se ne čini oko pozdrava Za dom spremni koji koristi HOS. Da budemo jasni, uz dužno poštovanje svim pripadnicima HOS-a i njihovim zaslugama u ratu, ustaško i fašističko znakovlje je zabranjeno u cijeloj Europi. Aktualna vlast o tome šuti", izjavio je za Jutarnji list Franjo Habulin, predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.
Srpska, jevrejska, romska manjina i antifašisti održaće svoju komemoraciju u petak, 12. aprila. 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srbi i ove godine bojkotuju državne komemoracije u Jasenovcu

Izvor: Blic, 19.Mar.2019

Srpsko narodno vijeće pridružilo se predstavnicima jevrejskih opština i antifašista koji su ranije danas potvrdili da, četvrtu godinu zaredom, neće učestvovati na zvaničnoj komemoraciji žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu, 14. aprila.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.