Dan kada su otišla braća Crnogorci

Izvor: Mondo, 21.Maj.2018, 09:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dan kada su otišla "braća Crnogorci"

Crna Gora danas obeležava 12 godina od obnove nezavisnosti, u znak sećanja na 21. maj 2006. godine, kada je na referendumu obnovila državnu samostalnost.

Foto: MONDO/Nikoleta Vukčević

Crna Gora je poslednja od država nekadašnje SFRJ koja se odlučila na samostalan put.

Za izdvajanje iz tadašnje Državne zajednice Srbija i Crna Gora ključan je datum referenduma, kada je većina građana rekla da ne želi više da bude u zajedničkoj državi.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu je glasalo 419.240 građana ili 86,5 odsto od ukupnog broja birača.

Crnogorsku nezavisnost podržalo je 230.661 građana ili 55,5 odsto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 odsto.

Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača.

Referendumsko pitanje glasilo je – Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom.

Skupština Crne Gore je na sednici 2. marta, na osnovu predloga predsednika Republike Filipa Vujanovića donela odluku da referendum o državno-pravnom statusu bude održan 21. maja.

Za predsednika Republičke referendumske komisije (RRK) izabran je Slovak František Lipka.

Pravo izjašnjavanja na referendumu imali su građani koji u skladu sa propisima o izborima imali biračko pravo.

Prema podacima RRK, pravo glasa na referendumu imalo je 484 hiljade i 718 građana.

Nekad "kao dva oka u glavi", a danas...

Iste godine, 3. juna, parlament Crne Gore je proglasio nezavisnost i od tada SCG više ne postoji. SCG je bila evropska zemlja koja je država-kontinuiteta sa Saveznom Republikom Jugoslavijom.

Administrativni centar SCG je bio Beograd, a u Podgorici se nalazio Sud SCG. SCG se graničila sa Mađarskom na severu, Hrvatskom, BiH (Republikom Srpskom) i Italijom (morska granica) na zapadu, Rumunijom i Bugarskom na istoku, i Albanijom i Makedonijom na jugu. Postojanje SCG je bilo regulisano kroz Ustavnu povelju SCG donetu 4. februara 2003.

Iako su na današnji dan 2006. godine raspršeni svi snovi o zajedništvu slovenskih naroda na Balkanu u okviru iste države, čini se da se retko ko danas kaje zbog odlaska iz države koja se u krvi raspala.

Sa Crnom Gorom, "najbratskijom" od svih, Srbija je imala "najpristojniji razvod" - sve je okončano dogovorom.

Šta je nezavisnost donela Crnoj Gori?

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

Crna Gora slavi Dan neovisnosti

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 21.Maj.2018

Crna Gora danas obilježava 12 godina od obnove neovisnosti, u znak sjećanja na 21. svibnja 2006. godine, kada je na referendumu obnovila državnu samostalnost. Prema službenim rezultatima, na referendumu je glasovalo 419.240 građana ili 86,5 posto od ukupnog broja birača. Crnogorsku neovisnostpodržalo...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.