CG:Prva sednica skupštine bez himne

Izvor: B92, 04.Nov.2012, 14:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

CG:Prva sednica skupštine bez himne

Podgorica -- Crnogorska opozicija najavila je da neće pristati da konstitutivna sednica Skupštine Crne Gore zakazana za 6. novembar, počne intoniranjem državne himne.

List prenosi tvrdnje iz Demokratskog fronta (DF), u kome su Nova srpska demokratija i Pokret za promene, da himna neće biti svirana, "jer to neće dozvoliti" predsedavajuća sednice, najstariji poslanik Jelisava Kalezić iz novoformirane stranke Pozitivna Crna Gora.

Prema interprtetaciji koju list prenosi, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << skupštinski poslovnik ne predviđa sviranje državne himne u ovakvim prilikama, pa to Kalezićeva neće ni dopustiti.

Zasad je jedino sigurno da će na sviranje državne himne u parlamentu ustati poslanici koalicije Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije i Liberalne partije, kao i njihovih partnera iz stranaka manjinskih naroda.

Pozitivna Crna Gora je tokom predizborne kampanje vise puta istakla neophodnost poštovanja državnih simbola, a jedan od uslova da zajedno sa DF-om i Socijalističkom narodnom partijom formira zajedničku lokalnu vlast u Nikšiću jeste da se poštuju grb, državna zastava i himna.

Deo opozicije u Crnoj Gori ne prihvata himnu "Oj, svijetla majska zoro", zbog toga što je, navodno, autor teksta njene dve poslednje strofe Sekula Drljević, crnogorski separatista i saradnikk okupatora u Drugom svetskom ratu.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.