Bajden: Hrvatska energetsko čvorište regiona

Izvor: Studio B, 25.Nov.2014, 12:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bajden: Hrvatska energetsko čvorište regiona

Hrvatska ima potencijal da postane regionalno energetsko čvorište ako bude pametno ulagala uz podršku Evropske unije i u saradnji sa svojim susedima, rekao je američki potpredsednik Džo Bajden.

Bajden je u govoru na zasedanju Energetskog i ekonomskog samita Atlantskog veća u Istanbulu kao najvažnije činioce evropske energetske sigurnosti u ovom delu Evrope naveo Hrvatsku i Rumuniju.

Ovo nije prvi put da najviši američki zvaničnici upravo Hrvatsku određuju >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << kao važan element u stvaranju buduće energetske sigurnosti Evrope, piše Jutranji list.

I pre nekoliko meseci to je naglasio američki predsednik Barak Obama, navodeći da se Rusija mora zaustaviti u širenju energetskih investicija na granici koja je sada postavljena. "Ona ne sme preći osovinu koja se sada proteže od Baltičkog do Jadranskog mora", kazao je Obama.

Kada govore o hrvatskoj ulozi u suzbijanju energetske dominacije Rusije u Evropi, američki zvaničnici pre svega misle na gradnju terminala za tečni prirodni gas (LNG) na Krku, kao i na onemogućavanje izlaska Rusa na Jadransko more, navodi list.

Projekat LNG terminala bio je izvan interesa SAD-a i EU sve do eskalacije krize u Ukrajini i želje Zapadne Evrope da se reši energetske zavisnosti o Moskvi.

U vezi s tim, Stejt department odlučio je da pomogne hrvatskoj vladi u realizaciji tog projekta i pritisnuo je Evropsku komisiju da projekat sufinansira iz svojih fondova. Jutarnji podseća da je pritisak urodio plodom, jer je Evropska komisija nedavno odobrila pet miliona evra za izradu tehničke dokumentacije i modela finansiranja gradnje terminala.

Amerikancima je terminal na Krku važan zbog konačnog cilja, a to je povezivanje LNG terminala na Krku i onog na Baltiku u Poljskoj, čime bi se stvorio severno-južni energetski koridor Baltik-Krk i omogućilo snabdevanje gasom Poljske, Češke, Slovačke, Mađarske i Hrvatske, mimo Rusije.

Bajden je naglasio da je svestan da trenutni ekonomski uslovi mnogim zemljama ne dozvoljavaju finansiranje ovako skupih projekata i pozvao članice EU da zajednički rade na tim projektima.

Istakao je i važnost gradnje gasovoda od Kaspijskog jezera do Italije, kojim će gas iz Azerbajdžana stizati u Evropu, a reč je o projektu čiji je i Hrvatska važan deo.

Kako navodi list, zahvaljujući tom gasovodu, Hrvatska bi trebalo da postane izvoznik gasa u Srednju Evropu, što bi dodatno pomoglo difersifikaciji izvora i smanjivanju evropske zavisnosti od ruskog gasa.

 

Nastavak na Studio B...



Povezane vesti

Bajden: Hrvatska da postane energetsko čvorište regiona

Izvor: Blic, 25.Nov.2014

Hrvatska ima potencijal da postane regionalno energetsko čvorište ako bude pametno ulagala uz podršku Evropske unije i u saradnji sa svojim susedima, rekao je američki potpredsednik Džo Bajden na zasedanju Energetskog i ekonomskog samita Atlantskog veća u Istanbulu...Bajden je u govoru kao najvažnije...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.