Izvor: RTS, 03.Mar.2025, 13:01

Просветни радници у штафетном маршу из Београда и Ниша – циљ Слобода Чачак; ученици Пете београдске и даље у блокади

Наставници из Удружене просвете Србије, кренули су јутрос у просветарско штафетно пешачење „Kораком до слободе“ из Београда и Ниша до Чачка, на скуп просветних радника Србије 6. марта. Како су раније саопштили захтеви просветних радника још нису испуњени, надлежне >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << институције нису у стању да омогуће безбедно и континуирано одвијање наставе у школама али и да притисци на наставнике постају све снажнији и учесталији. Ученици Пете београдске гимназије настављају блокаду до даљег. И данас су студенти у блокади и грађани наставили блокаде и протесте широм Србије и одали пошту страдалима у трагедији у Новом Саду, тражећи испуњење својих захтева.
Велики протест "Студентски едикт" у Нишу 1. марта, четири месеца после пада надстрешнице у Новом Саду, трајао је осамнаест часова на на Тргу краља Милана и у околним улицама. Дан су обележили представа, наступи два бенда и дечјег и блокадног хора, перформанс глумаца и студената, говори студената, а прочитан је и Студентски едикт.
Прoтестом су кружили леци у којима се позива на велики скуп у Београду 15. марта.
Студенти траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи је тешко повређено. 
Протест у Нишу уследио је после великог скупа студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење" у Крагујевцу
Претходно, поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти су и 9. фебруара, седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици, 1. и 2. фебруара, организована је и студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати. 
Неколико дана пре, истим поводом, студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену – студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, ђаци и матуранти широм градова Србије – настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија Српске напредне странке у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тада тукли студенте палицама и песницама.  Студенткиња која је том приликом теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, више приватних факултета и неколико високих струковних школа.
Потписима студентске захтеве су подржали одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије, која је била у тродневном штрајку, а потом и у једномесечном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада подршку пружају и пољопривредници, лекари, глумци, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије.
Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, са једне, и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва са друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената. 
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, свакодневно или повремено се одржавају и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју, али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.