Kako da ublažite PMS bez lekova

Izvor: Mondo, 17.Feb.2016, 19:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako da ublažite PMS bez lekova

Većina žena iskusila je PMS ili predmenstrualni sindrom, čiji se simptomi nekad ne pojavljuju, a nekad vam "zagorčaju život". Evo koji prirodni preparati mogu da vam pomognu da ublažite simptome.

Foto: Guliver/Getty/Thinkstock

  Predmenstrualni sindrom je skup simptoma koji se ciklično javljaju, u zavisnosti od faza menstrualnog ciklusa, i traju od sedam do deset dana. Javljaju se u obliku psihičkih i fizičkih tegoba zbog kojih se ponekad >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << čini da PMS traje beskrajno. Simptomi mogu varirati od ciklusa do ciklusa, tako da ga ponekad uopšte ne osetite, a nekada vam doslovno zagorča život.

PMS uključuje psihičke i fizičke simptome, poput nervoze, iritiranosti, potištenosti, anksioznosti, pojave bubuljica, bolova u leđima, nadutosti, natečenosti grudi...

Predmenstrualni sindrom najčešće se javlja u periodu između 20 i 40 godina, ali i ako jedete previše slatke i slane hrane, kada ste pod stresom, ako se ne bavite fizičkom aktivnošću.

Uzrok PMS-a je neuravnoteženost hormona - porast estrogena i smanjenje progesterona, a disbalansu hormona mogu doprineti određeni faktori, poput: previše šećera i rafinisanih ugljenih hidrata u ishrani, previše kofeina, stres, mlečni proizvodi, hormoni iz mleka i mesa, toksini iz plastičnih ambalaža... Alkohol takođe može doprineti PMS-u jer deluje na jetru i sprečava izlučivanje viška estrogena iz organizma. Neravnoteža u radu creva dodatno može pogoršati situaciju zato što izaziva apsorpciju estrogena iz creva u krv.

S obzirom na to da je za ravnotežu hormona telu potrebno kretanje, nedostatak fizičke aktivnosti takođe može biti okidač PMS-a, piše "Alternativa za vas".

Da biste se dobro osećale tokom PMS-a, potrebno je da obratite pažnju na ishranu, da budete fizičke aktivne, da unosite važne nutrijente, ali i da se izlažete stresu što je manje moguće.

U ublažavanju tegoba PMS-a mogu vam pomoći I neke lekovite biljke i fitonutrijenti.

Tako, na primer, tinktura konopljike pomaže vraćanje balansa hormona. Doziranje je 100 miligrama dnevno ako se radi o tinkturi 10:1. Kod tinktura veće koncentracije uzima se manja doza.

Divlji jam i šibika pomažu u reguliranju ciklusa i smanjivanju menstrualnih grčeva, akoren maslačka pomaže u detoksikaciji jetre i izlučivanju viška tečnosti.

Izoflavoni iz soje ili crvene deteline poboljšavaju izlučivanje viška estrogena. Mogu se uzimati u obliku tableta ili putem hrane.

Laneno seme sadrži lignane koji balansiraju hormone i blokiraju neželjene efekte estrogena. Lan pomaže i u otklanjanju probavnih smetnji.

Uzimanje probiotika pomaže u balansiranju probave, a time i hormona.

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.