Istraživanje: Kućni aparati programirani da prestanu sa radom

Izvor: Advertiser-Serbia.com, 19.Jan.2021, 12:01

Istraživanje: Kućni aparati programirani da prestanu sa radom

Najčešća je takozvana “funkcionalna zastarelost”, kod koje se u uređaju obično pokvari samo jedan deo koji se ne može popraviti te se zbog njega aparat može baciti i potrebno je kupiti novi

Većina uređaja, pokazalo je istraživanje jednog francuskog udruženja za zaštitu potrošača, dizajnirana da naši aparati u tačno određenom trenutku naglo “zastari” ili tako da potpuno prestanu da rade, zahtevaju neku nadogradnju ili ih treba baciti jer su osmišljeni tako da serviser >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << ne može ni dohvatiti deo koji bi trebalo zameniti.

Taj se postupak naziva “planirana zastarelost” i razlog je zašto velik broj modernih uređaja ne može više trajati ni polovinu prosečnog veka trajanja uređaja naših mama i baka, koji su svoje aparate nekad znali koristiti i po par decenija.

Prema tom francuskom istraživanju, postoji nekoliko vrsta planirane zastarelosti uređaja.

Najčešća je takozvana “funkcionalna zastarelost”, kod koje se u uređaju obično pokvari samo jedan deo koji se ne može popraviti te se zbog njega aparat može baciti i potrebno je kupiti novi.

Taj je tip najčešće prisutan kod televizora, veš-mašina i računara, a kod ovih poslednjih, neretko se javlja i zastarelost zbog inkompatibilnosti.

Ona zapravo pretpostavlja da uređaj, koji radi sasvim normalno, postane beskoristan jer se više ne može “upariti” s različitim vrstama softvera koje neprestano zahtevaju sve više i više RAM memorije.

Indirektna zastarelost najekstremniji je primer: to je ona situacija u kojoj imate sasvim funkcionalan uređaj, ali je proizvođač odlučio da za njega više neće proizvoditi rezervne ili dodatne delove, a slično se događa i s mobilnim telefonima za koje više nije moguće, na primer, kupiti punjač ili baterije.

Najprofinjenija vrsta manipulacije s trajanjem uređaja ili pojedinih njegovih delova jeste ona kod koje uređaj radi sasvim dobro, ali potrošač dobija obaveštenje da je potrebno zameniti neki njegov deo.

Najčešći primer su štampači, koji u određenom trenutku korisniku javljaju da je toner pri kraju, iako on zapravo nije potrošen, i time motivišu da se on zameni te investira u novi.

U nastavku je pregled očekivanog roka trajanja pojedinih aparata, izračunatih na osnovu njihovih istraživanja te očekivanja potrošača.

MAŠINA ZA VEŠ – do 10 godina

TELEVIZORI – 9 do 10 godina

MOBILNI TELEFONI – 20 meseci

PLINSKE PLOČE ZA KUVANJE – do 15 godina

ŠPORETI – 14 godina

FRIŽIDERI – 13 godina

MAŠINA ZA SUDOVE – 9 do 13 godina

MIKROTALASNE – do 9 godina

Izvor: jutarnji.hr

Nastavak na Advertiser-Serbia.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Advertiser-Serbia.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Advertiser-Serbia.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.