
Izvor: Advertiser-Serbia.com, 22.Jan.2020, 12:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Coca-Cola neće odbaciti jednokratne plastične boce jer ih potrošači i dalje žele
Kompanija, koja je jedan od najvećih svetskih proizvođača plastične ambalaže koja završi kao otpad, se ipak obvezala da će do 2030 reciklirati sve što budu do tada proizveli i iskoristiće taj materijal za proizvodnju novih boca.
Aktivisti za zaštitu okoline tvrde da će, uprkos tome, i dalje brojne boce Coca-Cole ostati neprikupljene i završiti na deponiju.
Kompanija proizvodi oko tri miliona tona plastične ambalaže godišnje, što je ekvivalentno broju od 200.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << boca u minuti.
U 2019 je organizacija ‘Oslobodimo se plastike’ Coca-Colu navela kao kompaniju koja u globalnim okvirima najviše doprinosi proizvodnji plastičnog otpada.
Govoreći na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, Perez je kazala da kompanija prepoznaje da sada mora postati ‘deo rešenja’.
Coca-Cola se obvezala da će upotrebljavati barem 50 posto recikliranog materijala u svojoj ambalaži do 2030. Takođe je zasnovala partnerstvo s nevladinim organizacijama širom sveta kako bi se pomoglo u prikupljanju.
Međutim, Perez je kazala da kompanija nije mogla odjednom da odbaci plastičnu ambalažu, kako su neki aktivisti zahtevali, jer bi to odbilo kupce i uzrokovalo pad prodaje.
Takođe je rekla kako bi upotreba isključivo ambalaže od aluminijuma i stakla moglo povećati ugljenik otisak Coca-Cole.
– Posao neće moći da se nastavi ako se ne prilagodimo kupcima, kazala je.
– Kako menjamo našu infrastrukturu proizvodnje boca i prelazimo u sistem recikliranja i inovacije, takođe moramo da pokažemo kupcima kakve opcije postoje. Oni će se menjati zajedno s nama, rekla je Perez.
Perez je kazala kako poštuje idealizam mladih aktivista, kao što je 19-godišnja aktivistkinja Melati Wijsen, koja je sa svojom sestrom Isabel prošle godine ubedila ostrvo Bali da zabrani plastične kese za jednokratnu upotrebu, slamke i stiropor.
Takva plastika je preplavila more oko Balija preteći morskim organizmima.
Perez je takođe rekla kako se slaže s pozivima da Coca-Cola svoje ciljeve u očuvanju okoline postigne pre 2030. godine, iako nije rekla hoće li odstupiti ukoliko planovi propadnu, piše BBC.
– Moramo ostvariti ovaj cilj i to ćemo uraditi, u to nema sumnje, kazala je Perez.
Izvor: BBC, jutarnji.hr
Nastavak na Advertiser-Serbia.com...