Sudbina rudarskog otpada

Izvor: RTS, 02.Nov.2018, 16:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sudbina rudarskog otpada

U Raški je održana prva javna prezentacija projekta „Katastar rudarskog otpada" na kojoj su predstavljeni dosadašnji rezultati i najavljeni naredni koraci projekta koji se u Srbiji sprovodi do početka 2020. godine. Pored 200 aktivnih rudnika, Srbija ima i 250 kamenoloma, napuštenih jama i deponija sa rudarskim otpadom koji su rizik po životnu sredinu. Raška ima 7 napuštenih depoa otpada koji su obuhvaćeni projektom. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Na padinama Kopaonika i Golije oduvek se rudarilo. Devedesete godine uticale su na zatvaranje većine eksploatacija pa su iza njih ostajali depoi i flotacije o kojima više niko nije vodio računa.

"Kako su u pitanju veoma sitne čestice materijala, vetar ga može nositi i tako zagaditi okolinu. Veliki problem su erozije i spiranje materijala u površinske i podzemne vode. Bitno je uzeti u obzir i stabilnost depoa i flotacija", kaže Piter Bajer, Tim lider projekta.
Realizacija ugovora je počela 2017. godine, a krajnji korisnik projekta je Ministarstvo rudarstva i energetike.
"Specifičnost i posebnost daje ovom projektu što je to projekat među prvima koji se sprovodi u takozvanom decentralizovanom sistemu implementacije. Što u stvari znači da Institucije Republike Srbije sprovode projekat, konkretno u ovom slučaju, Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo finansija u saradnji sa dlegacijom Evropske Unije", objašnjava Dragana Jelesavac Erdeljan, Šef odseka za rudatstvo Ministarstva za rudarstvo i energetiku.
Svih 7 depoa i folatacija na teritoriji Raške biće detaljno ispitani i uzorkovani. Važan projekat za opštinu koja je u protekle 4 godine, bila u vrhu opština koje su realizovale projekte iz domena ekologije.
"Mi kao lokalna samouprava očekujemo od ovog projekta Katastra rudarskog otpada pre svega da se utvrdi količina otpada kao i to na koji način će biti rekultivisan i saniran teren, naravno sve u skladu sa zaštitom životne sredine"; tvrdi Đorđe Gogić, zamenik predsednika Opštine Raška.
Na teritoriji opštine posluju i tri aktivna rudnika. Srbija godišnje proizvede približno 150 miliona kubnih metara čvrstog rudarskog otpada, oko 15,5 miliona tona flotacionog otpada i oko 35.000 tona naftnog mulja. Uzorkovani materijali ispituju se u Institutu za rudarstvo i metalurgiju u Boru.
 
 
 

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.