Izvor: B92, 13.Maj.2014, 16:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Raška:Salmonela uzrok trovanja dece
Raška -- Uzrok trovanja mališana u predškolskoj ustanovi "Veselo detinjstvo" u Raški je bakterija salmonela enteritidis, utvrdio Institut za javno zdravlje u Kraljevu.
Doktor Vladan Šaponjić rekao je za RTS da je to utvrđeno na osnovu obrade uzoraka iz stolice uzetih kod obolele dece.
"Verujemo da je presudan bio ručak, koji su deca uzela >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 8. maja kada su jela krompir-pire, pljeskavicu i kupus-salatu, ali još uvek nemamo laboratorijsku potvrdu za to, jer te analize radi veterinarska inspekcija i Institut za veterinu", kaže Šaponjić.
Doktorka Vesna Pavlović, načelnica Infektivnog odeljenja u Novom Pazaru, izjavila je za RTS da je svih 15 mališana, koji su na lečenju u bolnici, u dobrom zdravstvenom stanju, da postepeno prestaju simptomi trovanja zbog kojih su primljeni u bolnicu, da se oporavljaju uspešno i da nema novih slučajeva obolevanja.
Pavlovićeva je rekla da će mališane, počev od sutra, pa do kraja nedelje otpuštati kući.
Kako RTS nezvanično saznaje, sutra bi trebalo da budu objavljeni kompletni rezultati analiza o trovanju dece hranom u vrtiću u Raški.
Od petka posle podne do nedelje sa simptomima trovanja u Domu zdravlja u Raški javila su se 23 deteta uzrasta od 19 meseci do 6 godina.
Oni su tokom vikenda prebačeni u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gde su i danas na lečenju.
Predškolska ustanova "Veselo detinjstvo" u Raški juče i danas je radila uobičajeno, ali za decu nisu pripremani obroci u kuhinji, već im je podeljena suva hrana. Predškolska ustanova "Veselo detinjstvo" u Raški ima 650 dece.










