Vrh vodenog talasa kod Bezdana 25/26. septembra, kod Novog Sada 27/28. septembra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Sep.2024, 09:48

Vrh vodenog talasa kod Bezdana 25/26. septembra, kod Novog Sada 27/28. septembra

Povodom aktuelne meteorološke i hidrološke situacije, danas je održana sednica Vlade, zajedno sa vanrednom sednicom Republičkog štaba za vanredne situacije na kojoj je učestvovao i direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) Jugoslav Nikolić, diplomirani meteorolog, kao član Štaba, gde je rečeno da se očekuje da vrh vodenog talasa Dunava stigne kod Bezdana 25/26. septembra, a kod Novog Sada 27/28. septembra.

On ističe da su stručne službe Republičkog hidrometeorološkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zavoda sa posebnom pažnjom pratile i prate meteorološku i hidrološku situaciju u srednjoj Evropi i kod nas, koja je posledica uticaja ciklona, u medijima nazvanog Boris, i s tim u vezi redovno obaveštavaju nadležne organe i javnost.

Na ekstremnost pomenutog ciklona ključno su uticale rekordno visoke temperature Sredozemnog i Crnog mora, kao i neuobičajena putanja i prostorno velike razmere samog ciklona koji je, delimično stacioniran, uslovljavao obilne padavine tokom četiri dana (od 12. do 16. septembra) nad ugroženim područjem srednje Evrope: od Austrije, Češke, Južne Poljske, Slovačke, Mađarske, do istočne Rumunije.

"U većini mesta palo je između 150 i 300 mm kiše. Ove padavine usloviće, narednih dana, veći porast vodostaja na Dunavu, bez obzira na dalje povoljne meteorološke prognoze kada su u pitanju ekstremne padavine do kraja meseca", navodi Nikolić.

Granice redovne odbrane od poplava su već dostignute na potezu Bezdan Novi sad, a vrh talasa očekuje se kod Bezdana 25/26. septembra, a kod Novog Sada 27/28. septembra pri vodostajima ispod granice vanredne odbrane od poplava, dodaje on.

Svi subjekti sistema odbrane od poplava, zajedno sa RHMZ, prate kontinuirano situaciju i preduzimaju sve mere kako bi se izbegle potencijalno štetne posledice.

U ovoj situaciji RHMZ će obezbediti i vanredna merenja proticaja na profilima Bezdan, Novi Sad i Smederevo.

"Izvršili smo i analizu vezanu za topljenje snega. Usled porasta temperature u srednjoj Evropi, u narednih sedam do 10 dana intenzivno će se topiti snežni pokrivač na Alpima. Topljenje snega neće uticati na dodatno povećavanje vodostaja Dunava, ali će produžiti period trajanja velikih voda, koji se u našoj zemlji očekuje do kraja septembra. To opet dodatno nameće potrebu povećane budnosti svih subjekata odbrane od poplava. U prvoj dekadi oktobra očekuje se postepeno blago opadanje vodostaja na Dunavu", naveo je Nikolić.

Prema sezonskim izgledima vremena u oktobru se očekuje toplije i prosečno kišno vreme.

Srednja temperatura vazduha se prognozira u intervalu od 11 do 14 stepeni, što je za jedan stepen iznad višegodišnjeg proseka.

U oktobru se padavine očekuju u intervalu od 40 do 70 mm, a na planinama do 80 mm.

Apatin i Bezdan prvi ulaze u granicu redovne odbrane od poplava

Prema poslednjim podacima danas, Dunav je kod hidrološke stanice Apatin visok 557 cm, a očekuje se da u utorak 24. septembra bude 670 cm. Granica od redovne odbrane od poplava 600 cm, znači da će je do utorka preći, sa tendencijom daljeg rasta.

Za prelazak granice vanredne odbrane potrebno je da dostigne 750 cm.

Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda vodostaj Dunava kod Bezdana na današji dan iznosi 529cm. Reka Dunav je u porastu sa tendencijom daljeg rasta naredna četiri dana, tako se u utorak očekuje da će Dunav kod Bezdana dostići 660cm.

Za Bezdan je granica redovne odbrane 500 cm, dok je granica vanredne odbrane 700 cm.

Kada se proglašava redovna, a kada vanredna odbrana od poplava

Kako je za "Blic" objasnio Dejan Vladiković, hidrolog RHMZ, redovna odbrana od poplava se za svaki sektor proglašava prema određenim objektima za odbranu.

To su visine pri kojima, kada se one prevaziđu, predstavljaju znak za uzbunu za nadležne javne ustanove.

Redovna odbrana se proglašava kada nivo reke stigne do osnove ili baze nasipa. Drugu, vanrednu odbranu od poplava, ne treba mešati sa vanrednim stanjem. Vanredno stanje se proglašava kada je užasna kataklizma kao što su bili 2014. Obrenovac i Krupanj. To se sada desilo u Češkoj, Slovačkoj i Donjoj Austriji, ali kod nas nije, i neće. Granica vanredne odbrane od poplave znači da je voda stigla do jedan metar od krune ili vrha nasipa. Neke države imaju tri nivoa odbrane od poplave, to su uglavnom zemlje u EU – objasnio je Vladiković.

Sve stanice do Novog Sada ulaze u redovnu odbranu, da li će je prevazići?!

Na pitanje da li ima razloga za zabrinutost zbog porasta nivoa vode u Dunavu, iz RHMZ su odgovorili da u odnosu na pre dva do tri dana nema značajnih promena, što znači da se ne očekuje prekoračenje vanredne odbrane od poplava.

Hidrolog Vladiković je napomenuo da će kod nas, od Bezdana do Novog Sada, sve stanice ući u redovnu odbranu od poplava, dok će nizvodni deo Dunava, Zemun, Pančevo, Smederevo, i niže ka Gradištu, izostati prelazak granice redovne odbrane od poplave, jer će i rad hidroelektrane Đerdap uticati da ovaj tok ne bude kao uzvodni. Prema njegovim rečima, talas će nastaviti i približiće se granici vanredne odbrane od poplava, ali je neće prevazići!

Osim kiše u Evropi, pao je i sneg na Alpima, koji će se topiti i usporiti opadanje ovog talasa, zbog čega će on biti produžen. Sreća u nesreći je što je kod nas duže vladala suša, i prema rečima Dejana Vladikovića, i padavine koje su izazvale potop u Evropi kod nas su bile 10 puta manje.

Kakva je procedura kada Dunav pređe redovnu granicu od poplava

U ovakvim situacijama procedura je da kada RHMZ izda upozorenje, na osnovu jačine i dužine trajanja situacije, podaci se šalju javnim preduzećima, a nadležni su "Vode Vojvodine" i "Srbija vode", pošto jedno JVP vodi računa o levoj, a drugo o desnoj obali ove reke.

"Nadležna preduzeća su već preduzela mere, osiguravaju se slabe tačke, ako ih, ima spremiće stanice, ekipe će biti na licu mesta, ako postoje mobilni nasipi - biće spremni. Za slučaj evakuacija nadležan je i Sektor za vanredne situacije. Ima pojedinih slabih tačaka, to su naselje Kamenjar i Ribarsko ostrvo kod Novog Sada. To su mesta gde su kuće građene u poplavnom području i kada naiđe veća voda, oni imaju strašne probleme. Svi su već upozoreni. Ovo je ozbiljna pojava, ali mi se nadamo da ovde neće biti većih problema", izjavio je Dejan Vladiković.

Nasipi zaštićeni, svi su u pripravnosti

Zbog porasta nivoa vode u Dunavu u JPV "Vode Vojvodine" održan je radni sastanak sa predstavnicima opština i gradova čija se mesta naslanjaju na rečni tok Dunava: Novi Sad, Sombor, Apatin, Odžaci, Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Sremski Karlovci, Titel, Inđija, Zrenjanin, Stara Pazova, Pančevo, Kovin.

Preduzimaju se sve preventivne mere kako bi pravovremeno odreagovali i bili spremni za najavljene vodostaje u narednim danima – objavljeno je na sajtu JPV.

Na vanrednoj sednici Štaba za vanredne situacije u Somboru zaključeno je da su: nasipi dobro utvrđeni, da se vrši redovan obilazak terena, da postoji stalna komunikacija i koordinacija rada svih koji učestvuju u zaštiti od poplava, te da se pravovremeno obaveštava javnost.

Aktivirana su i stavljena u pripravnost sva javno komunalna preduzeća sa svojim kadrovskim i materijalnim kapacitetima, jedinica Civilne zaštite grada Sombora, kao i dobrovoljno vatrogasna društva. Štab za vanredne situacije Sombora upućuje apel sugrađanima da prate preporuke i uputstva nadležnih službi i apel vlasnicima vikendica u vikend-naseljima "Baračka", "Daraži fok" i "Dondo", da napuste objekte vikendica i da ih ne posećuju zbog sopstvene bezbednosti. Takođe, obaveštavamo građane da je pristup vodnim objektima (Prevodnica Bezdan, sigurnosna ustava Šebešfok i vodozahvatna ustava Bezdan) zabranjen – navodi se u saopštenju.

"Samo da ne dođe do sedam metara, a najmanje dva puta godišnje voda ulazi u Baračku"

Meštanin Bezdana kaže za "Blic" da najmanje dva puta godišnje čekaju da poraste nivo Dunava, a najčešći razlog visokog vodostaja je topljenje snega.

"Nama će voda ući u vikend-naselje Baračka. Ulazi na 520, a kada se zaista bojimo poplava to je kada vode dođe na sedam metara, kao što je bio slučaj 2013. godine. Ove godine neće biti toga. Ljudi koji imaju vikendice su podigli sve što imaju na sprat objekta. Kod nas su nasipi visoki. Naši preci su ih ostavili i zato se plašimo tek kada pređe 7-8 metara. Ostala naselja su pored kanala, a u Baračku voda stalno ulazi", kaže meštanin.

Ističe da iz "Vode Vojvodine" redovno obilaze nasip i da vlasnici vikendica ne žive u području gde se očekuje voda.

"Sreća da je bilo suše, a i Đerdap će pomoći."

Pratimo uvek šta se dešava sa Dunavom u Budimpešti, jer treba oko tri do tri i po dana da stigne do nas, ali sada će i tamo biti za 30 cm niže nego što je bilo 2013. godine. Voda se dosta razliva i dok stigne do nas sigurno neće biti sedam metara. U Srbiji je od nas, od Bezdana, do Novog Sada obezbeđeno sve nasipima i to su ozbiljni nasipi – kaže stanovnik Bezdana za "Blic".

Podseća da zbog velike suše spremišta za vodu nisu bila puna i sada će se voda puštati i u kanale po Vojvodini, a računa se da će na dalji tok reke uticati i Đerdap.

Svemu se ozbiljno pristupa i svi meštani su obavešteni da dolazi voda. Vikendice su tako i napravljene, imaju sve poluspratove i vlasnici su sklonili svoju imovinu.

Vodostaj Dunava kod Starog Slankamena 314 cm

Vodostaj Dunava kod Starog Slankamena je u porastu i trenutno iznosi 314 centimetara. Iako reka nije dostigla kritičan nivo, nadležni su najavili uvođenje redovne odbrane od poplava.

Na terenu se preduzimaju neophodne preventivne mere i u toku je dopremanje zaštitnog bedema dugog 400 metara, a na raspolaganju će biti i džakovi sa peskom koji će biti postavljeni ukoliko za to bude potrebe.

Meštani Starog Slankamena redovno prate situaciju i postupaju u skladu sa preporukama nadležnih.

Meštani naselja uz Dunav su počeli sa povlačenjem životinja sa Krčedinske ade da bi se sprečilo ponavljanje situacije od pre nekoliko meseci kada su životinje ostale zarobljene na ovom području.

Iz Opštine Inđija navode da stoje na raspolaganju stanovništvu i da će pružiti svu neophodnu pomoć.






Pogledaj vesti o: Poplave,   Bačka Palanka

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Raste vodostaj Dunava, kakva je situacija u Novom Sadu?

Izvor: Radio 021, 20.Sep.2024

Vodostaji na Dunavu će rasti narednih dana prema upozorenju RHMZ.

Nastavak na Radio 021...

LETO SE VRAĆA NA VELIKA VRATA? Direktor RHMZ-a izneo najnovije saopštenje - Prvo sledi vrhunac VODENOG TALASA, pa onda nagli skok temperatura

Izvor: SrbijaDanas.com, 20.Sep.2024

Povodom aktuelne meteorološke i hidrološke situacije, danas je održana sednica Vlade, zajedno sa vanrednom sednicom Republičkog štaba za vanredne situacije na kojoj je učestvovao i direktor Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) Jugoslav Nikolić, diplomirani meteorolog, kao član Štaba,...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.