Vodovod o poplavama u Nišu: Građani sami da se zaštite od izlivanja fekalija

Izvor: JužneVesti.com, 30.Jul.2019, 14:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vodovod o poplavama u Nišu: Građani sami da se zaštite od izlivanja fekalija

Niške ulice su juče popodne ličile na bujične potoke, uprkos tome što su iz gradske vlasti najavili da će novoizgrađeni kolektori sprečiti ovakve nepogode. Iz Vodovoda uveravaju da kanalizacioni sistem, uprkos jučerašnjim poplavama, funkcioniše, osim u slučaju kada padne ekstremna količina kiše. Zbog klimatskih promena iz Naisusa savetuju građanima da se sami zaštite ugradnjom povratnih klapni.
>> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com <<
Iz niškog Vodovoda kažu da su izmerili da je u pojedinim momentima kroz sistem prolazilo i 80.000 litara vode u sekundi, a da je prosečan protok 1.200 do 1.300 litara. Mnoge ulice juče bile pod vodom; Foto: JV

Objašnjavaju da je zbog ovolike količine padavina, koja je ekstremna, kanalizacioni sistem bio maksimalno opterećen. Navode i da je voda za pola sata otišla sa ulica, što je potvrda da sistem funkcioniše.

Uz navode da nijedan kanalizacioni sistem ne bi mogao da izdrži toliku količinu vode, dodaju i da građani, zbog klimatskih promena, treba da razmišljaju o ugradnji povratnih klapni koje bi sprečile izlivanje fekalija u ovakvim situacijama.

Kanalizacioni sistem je u funkciji, još je dodatno proširen kolektorom na Palilulskoj rampi koji je prošle godine urađen, ali kako dolazi do vremenskih i klimatskih promena, što nije bilo prirodno stanje na ovim prostorima u ranijem periodu, moramo da napomenemo da naši sugrađani počnu da razmišljaju o ugradnji individualnog zaštitnog uređaja koji se zove povratna klapna, a koji ima zadatak da u kanalizacionoj priključnoj šahti spreči vraćanje fekalnih voda u delu cevi prema kući kada dođe do ovakve ekstremne situacije - saopštili su iz Vodovoda.

Da je juče za dva sata palo 36 litara kiše po kvadratu, a ukupno 38 litara, podatak je niške hidrometeorološke službe, odakle kažu i da su ove padavine bile najavljene. Meteorolog Zoran Vasiljević potvrđuje da je to velika količina, ali dodaje da je takvih padavina, pa i većih, bilo i ranije.

Zato je, smatra, prilikom projektovanja odvodnog sistema, trebalo da su uzimane u obzir i padavine kao jučerašnje.

Te kiše se javljaju, bile su i veće. Logično je ako se uzme neki višedecenijski maksimum da je trebalo da bude predviđeno da sistem prihvata i veće količine padavina. Ali kod nas je sve moguće, pa i da se projektuje i za manje. Ako je projektovan za te padavine, onda su problem verovatno neodržavanje, zapušenost, oštećenja - navodi Vasiljević.

Podsetimo, prošle godine je gradska vlast najavila da se do jeseni završava izgradnja Južnog kolektora, koji bi trebalo da bude povezan sa kolektorom EI i da odvodi kišnicu, kako ne bi plavilo. Takođe, Čairski kolektor koji je završen i povezan 2017. godine trebalo je, makar prema rečima gradonačelnika Niša Darka Bulatovića, da reši problem koji tokom svake jače kiše imaju stanovnici ovog dela grada, kao i zgrade javnih ustavova poput Kliničkog i Sportskog centra.

Da je najavljeno da bi Južni kolektor trebalo da reši ove probleme, podsetili su i iz Saveza za Srbiju.

Ipak, poslednjih dana su građani svedoci da je tokom pljuskova i dalje nemoguće proći ulicama oko Čaira, naročito Zetskom, a iz Kabineta gradonačelnika nisu odgovorili na novinarksa pitanja da li je neko domaćinstvo juče bilo poplavljeno, kolika je šteta, kao ni da li je mreža kolektora završena i koliko su koštali radovi.

Iz Gradske kuće su uputili novinarku na JKP Naissus koji se oglasio saopštenjem.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.