Nišlije traže trajno rešenje problema sa poplavljenim ulicama posle kiša

Izvor: JužneVesti.com, 10.Avg.2022, 18:08

Nišlije traže trajno rešenje problema sa poplavljenim ulicama posle kiša

Više niških ulica bilo je u utorak pod vodom zbog kiše, a građani pitaju koliko će još dugo morati da trpe štetu posle skoro svakog letnjeg pljuska. Gradonačelnica Dragana Sotirovski poručuje da je problem promena klime i velika količina padavine za kratko vreme. Kaže da će sa strukom razgovarati o tome šta preduzeti, kao i da je nemoguće brzo promeniti celom gradu kanalizaciju.

Vrbasku ulicu gradonačelnica navodi kao dobar primer; foto: čitalac“To više nije kiša, >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << da li su to neke vrste monsunskih kiša ili šta već” - navodi Sotirovski. Smatra da će narednih godina biti sve više problema sa prirodnim nepogodama i da je životna sredina poremećena.

O tome šta Grad može da preduzme da smanji probleme građana, kaže da je nemoguće promeniti kanalizacioni sistem celom gradu za kratko vreme i da je za to potrebno dosta novca.

To, naravno, mnogo košta i to budu veći profili, da veća količina vode može da otekne. Vi vidite da posle izvesnog vremena, posle pola sata - 45 minuta, sva voda otekne. Znači, nije suština u tome da li je slivnik zapušen, pa da voda ne može da ode. Suština je u tome što je velika količina vode za kratko vreme prisutna - pojašnjava ona.

Gejzir u Vrbaskoj; foto: čitalacIpak, tvrdi da gradski urbanisti razmatraju kakva je gde gustina naseljenosti i koliko mogu da pomognu kolektori koji će stići sa fabrikom za prečišćavanje vode.

Nadam se da ćemo, naravno, uz preporuku struke, razgovarati i razmatrati šta dalje činiti, posebno u delovima grada koji se sada grade, gde se grad širi, da se tu stavljaju veći profili i da na jedan poseban način rešavamo te tačke - zaključuje gradonačelnica.

Kao dobar primer izdvaja Vrbasku ulicu, za koju kaže da je problem saniran i da je tek juče posle nekoliko meseci ona bila ponovo poplavljena. Međutim, upravo žitelji te ulice žale se da kolektor ne funkcioniše i da je usled nevremena “kuljalo kao na plaži”.

U Svetolika Rankovića rupe "nikle" na novom asfaltu i pre jučerašnje kiše; foto: čitalacTvrde da su im iz Opštine Palilula dali kamion peska i vreće i da su im rekli da svako okrene svoj oluk ka dvorištu, a ne ka ulici, jer tako doprinose da ulica bude poplavljena i da su zato zvali gradonačelnicu da poseti Vrbasku, ali da ogovor nisu dobili.

Godinama tražimo rešavanje, ali pomoći od gradskih struktura nema. Čak je i urađen projekat koji je i plaćen, ali se odustalo od tog rešenja. Godinama se dopisujemo sa opštinskim strukturama. Pozivali smo i gradonačelnicu da nas poseti, da popriča sa nama, ali nije došla. Da apsurd bude veći, opštinska komisija je posle prošlogodišnje poplave išla od kuće do kuće i upozoravali nas da olučne vertikale sa krovova okrenemo u dvorišta, a ne na trotore i ulicu, kako je u celom gradu, jer tobože sa naših krovova kišnica ugrožava i poplavljuje nam ulicu - priča stanovnik Vrbaske.

I u Ulici Svetolika Rankovića, koja je prošle godine rekonstruisana dva puta, oštećen je asfalt, a rupe su se tamo pojavile i pre jučerašnjeg nevremena. Ipak, Sotirovski tvrdi da je dezinformacija da je ta ulica oštećena i da je ona isečena jednim delom zbog postavljanja instalacija.

Ta ulica nije oštećena, već je isečena delom zbog postavljanja pojedinih instalacija, što za kablovske operatere, što za gasovod. Onu veliku količinu peska i šljunka koju ste mogli da vidite naneo je bujični potok koji je došao sa neasfaltiranog dela ulice, koji imovinski nije rešen - poručuje ona.

Žitelji Igmanske plaše se da se ne oduži rekonstrukcija; foto: čitalacKaže da se pojavila anomalija na terenu i da građani prave problem jer, kad se rade ulice, traže da se trotoari spuste pored dvorišta, da bi mogli da ulaze kolima, a onda traže pomoć od Grada kad se desi nepogoda.

A onda kad se desi elementarna nepogoda kao juče, pišu: “Gradonačelnice, potopljena nam je kuća, prešlo je preko ivičnjaka, šta sad da radimo?”. Dakle, u jednom trenutku, kad želite da ostvarite svoj cilj, ostvarujete ga, a sutradan kad imate posledice, onda se ponovo obraćate Gradu - navodi Sotirovski.

Pre nekoliko dana počela je rekonstrukcija Igmanske ulice, a ona je juče takođe bila potopljena, pa stanari pitaju da li će to pomeriti rok za završetak radova, koji bi trebalo da bude 60 dana, ali na to pitanje ne odgovaraju ni iz Grada, ni iz Opštine Palilula, ni iz Direkcije za izgradnju.

Podsetimo, pod vodom su juče bile i ulice Vojvode Gojka, Nikole Pašića, Božidarčeva, Knjaževačka, Bulevar Svetog Pantelejmona, zatim delovi oko crkve Svetog Nikole i Čaira i tradicionalno - Zetska.
Pogledaj vesti o: Poplave

Nastavak na JužneVesti.com...






Povezane vesti

Dok gradonačelnica krivi klimatske promene, opozicija za poplavljene ulice krivi gradsku vlast i javna preduzeća

Izvor: JužneVesti.com, 11.Avg.2022, 17:12

Nakon što je u utorak više niških ulica ponovo poplavljeno usled letnjeg pljuska, opozicija je oštro iskritikovala izjavu gradonačelnice koja je za takvo stanje okrivila promenu klime i veliku količinu padavina za kratko vreme. Iz Dveri poručuju građanima da su za takvo stanje krivi partijski...

Nastavak na JužneVesti.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.