MUP: Vodostaji reka u opadanju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jan.2021, 09:01

MUP: Vodostaji reka u opadanju

Vodostaji reka na područjima koja su poslednjih dana bila ugrožena poplavama u opadanju su, a voda se postepeno povlači, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Pripadnici VSB Kruševac su na terenu i prate stanje.

Vatrogasci-spasioci iz Prokuplja i Leskovca su u Žitorađi i Lebanu crpeli su vode iz poplavljenih domaćinstava i nastaviće da obilaze teren na tom području.

Na području Nišavskog upravnog okruga tokom noći pripadnici Vatrogasno-spasilačke >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << brigade Niš vršili su crpljenje vode iz poplavljenih domaćinstava u selu Lalinac.

Na vodotokovima reka situacija je stabilna.

Na teritoriji Pčinjskog upravnog okruga, Topličkog, Jablaničkog i Pirotskog okruga, situacija je stabilna.

Usled obilnih kišnih padavina, izlivanja bujičnih vodotokova i problema u vodosnabdevanju, na snazi je vanredna situacija na teritoriji 17 lokalnih samouprava i to na teritoriji četiri grada: Niša, Leskovca, Pirota i deo teritorije grada Vranja, kao na teritoriji 13 opština: Bujanovac, Žitorađa, Doljevac, Dimitrovgrad, Vlasotince, Gadžin Han, Vladičin Han, Medveđa, Kuršumlija, Bela Palanka i Babušnica i delu teritorije opštine Prijepolje i Bojnik.

Od početka snežnih padavina pripadnici Sektora za vanredne situacije sa Specijalističkim timovima za spasavanje i rad na vodi evakuisali su 85 osoba iz objekata koji su poplavljeni izlivanjem bujičnih potoka, i to 32 lica iz Doljevca, dva iz Leskovca, šest lica iz Bojnika, osam iz Bujanovca, četiri iz mesta Zlatokop kod Vranja, tri iz Pirota, 20 iz Bele Palanke, osam iz Crvene reke i po jednu osobu iz Dimitrovgrada i Donje Trnave kod Niša.

Nivo Nišave opao je za više od metar kod Bele Palanke, gde je u selima Dolac i Crvena Reka bilo i najkritičnije.

Ibar je sinoć poplavio više kuća na obali u Kosovskoj Mitrovici, dok su porodice koje žive u blizini reke evakuisane.

U tom delu grada je preventivno isključena i struja, prenose mediji. Ibar je ranije poplavio najmanje tridesetak kuća u selima Rudare i Grabovac kod Zvečana.

U srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji, ekipe na terenu procenjuju kolika je šteta, posle izlivanja Sitnice, Laba, Binačke Morave i Drenice.

Zbog oštećenja više od 150 metara cevovoda i potkopane brane na vodozahvatu stanovnici Vlasotinca će i narednih dana biti bez vode, a direktor JKP Vodovoda Zvonko Ilić je najavio da će biti povećan broj cisterni za vodosnabdevanje.

Ilić je rekao i da će se koristiti alternativna brana na Rastavnici, ali da će za raščišćavanje terena i izvođenje radova biti potrebno još nekoliko dana.

Komandant Štaba za vanredne situacije i predsednik opštine Bratislav Petrović je rekao da je već stigla cisterna iz Soko Banje, da je u funkciji cisterna preduzeća HSV sa pijaćom vodom a da danas iz Vranja stiže cisterna za pranje ulica.

Na sastanku predstavnika lokalne samouprave, članova Štaba za vanredne situacije i preduzeća koja rade na održavanju puteva i vodotokova, sa direktorom JP Srbijavode Goranom Puzovićem, koji je održan u utorak, dogovoreno je da se najpre sanira i spoji cevovod, da se potkopana brana na vodozahvatu hitno sanira i da se pripremi projekat njene potpune obnove.

Voda je oštetila i deo novog puta Vlasotince - Svođe pa je dogovoreno da se, koliko je to moguće, sanira trenutno stanje, a da se podele zadaci između preduzeća Srbijavoda i Puteva Srbije u narednim aktivnostima koje podrazumevaju da se reka udalji od puta i da se pripremi novo tehničko rešenje da bi se zaštitio put.

U opštini Kamenica u Kosovskom pomoravlju za FoNet je rečeno da je voda srušila dva mosta u selima Ajnovce i Močare, gde živi oko 3.000 ljudi.

Bujica je srušila i trafo stanicu u većinski srpskom selu Berivojce koje se nalazi na ulazu u Kamenicu, pa je polovina stanovnika ove multuetničke opštine i bez struje i bez vode.

Najteže je u selu Močare u kome je, zbor rušenja mosta, blokirano više od 200 Srba i oni nemaju struju, vodu, lekove a ni hranu.

Vodostaji na Dunavu i Velikoj Moravi u blagom opadanju

Vodostaji na velikim rekama u Srbiji nalaze se ispod nivoa redovne odbrane od poplava prema hidrološkim progozama RHMZ-a, saopštilo je JVP ''''Srbijavode''''.

Vodostaj na Dunavu i Velikoj Moravi je u blagom opadanju, dok su vodostaji na Savi, Drini i Zapadnoj Moravi u blagom porastu, bez približavanja upozoravajućim nivoima.

Vodostaji na Dunavu, Tisi i na Savi su u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za oktobar.

U skladu sa prognozama RHMZ-a i stanja zaštitnih objekata, svi objekti iz Operativnog plana za odbranu od poplava za 2020.godinu preduzeli su pripremne radnje u cilju sprečavanja plavljenja područja.

Na vodnim jedinicama ''''Drina-Loznica'''', ''''Pančevački rit'''' i ''''Zapadna Morava - Kruševac'''' dežurne službe JVP ''''Srbijavode'''' i nadležna vodoprivredna preduzeće sprovode 24-časovna dežurstva i prate situaciju na terenu.

Reke u Vojvodini u stagnaciji ili opadanju

Trenutno stanje na rekama u Vojvodini u JP Vode Vojvodine ocenjuju kao dobro,izjavio je za Jutarnji program RTV-a Božidar Beloš,navodeći da se većina reka nalazi u stagnaciji ili opadanju."Dunav je na nivou svog všegodišnjeg proseka za januar,Tisa i Sava u stagnaciji i blagom opadanju,a ista situacija je i sa banatskim vodotokovima(Tamiš,Brzava,Nera i Moravica).



Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.