
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Mar.2020, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poslanici o Kosovu i Metohiju, migrantskoj krizi, Srebrenici...
Poslanici Skupštine Srbije današnji rad započeli su postavljanjem poslaničkih pitanja, nakon čega su prešli na raspravu o Predlogu zakona o potvrđivanju protokola o izmenama i dopunama Konvencije o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, kao i o Predlogu zakona o potvrđivanju Aneksa 1 Sporazuma o ekonomskoj i tehnološkoj saradnji između Vlade Srbije i Vlade Azerbejdžana.
Poslanici su danas pozdravili odluku Sijera Leonea da povuče priznanje Kosova, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << pitali su o migrantskoj krizi i šta će država da učini zbog širenja netačnih informacija o predsedniku Republike.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Neđo Jovanović ocenio je da međunarodni položaj Srbije iz dana u dan jača, navodeći da diplomatski potencijal koji zemlja iskazuje daje nemerljive rezultate.
"Zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću i ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću Srbija je doživela još jedno u nizu povlačenje priznanja Kosova. To potvrđuje da je Srbija dostigla nemerljiv uspeh, jer Kosovo više nema ni približno polovinu za učlanjenje u Ujedinjene nacije", rekao je Jovanović.
Obradović: Promeniti migrantsku politiku
Predsednik Srbije godinama unazad podržava Soroševu politiku otvorenih granica za migrante, jer je u izuzetno prijateljskim odnosima sa porodicom tog američkog milijardera, izjavio je danas lider pokreta Dveri Boško Obradović na pres konferenciji u Skupštini Srbije.
Obradović kaže da dok na granici Turske i Grčke traje mali rat sa migrantima, dok sve države u okruženju u potpunosti zatvaraju svoje granice, jedino Srbija ne čini ništa po tom pitanju i sve naše granice su otvorene za protivzakoniti ulazak ilegalnih migranata.
Obradović tvrdi da se predsednik Vučić redovno sastaje sa sinom Džrodža Soroša - Aleksom, i da podržava Soroševu migrantsku politiku u zamenu za njihovu podršku i međunarodno lobiranje za opstanak na vlasti u Srbiji, saopšteno je iz pokreta Dveri.
Obradović naglašava da ovde nisu problem migrantske porodice koje beže sa ratom zahvaćenih područja i kojima treba pomoći, već vojno sposobni muškarci od 18-30 godina bez ikakvih ličnih dokumenata koji kršeći zakon ilegalno ulaze u Srbiju.
Lider Dveri smatra da je predsednik Vučić spreman "da zarad opstanka na vlasti trajno primi veliki broj migranata da bi se dodvorio Angeli Merkel i Džordžu Sorošu."
On je istakao da se nikako ne može staviti znak jednakosti između nezkaonitih taksi od 100 odsto na robu iz centralne Srbije i BiH i diplomatske aktivnosti Srbije. Jednakost, po njegovim rečima, afirimišu institucije iz Prištine iz propagandnih razloga.
Povlačenje priznanja Kosova je imperative Srbije jer, kaže Jovanović, tako pokazuje da joj više niko ne može nametati stavove i stavljati do znanja kako i šta treba da radi.
Poslanik Narodne seljačke stranke Marijan Rističević čestitao je vladi, skupštini i svim poslanicima povlačenje priznanja Kosova, navodeći da to demantuje one koji su govorili da će se vlast odreći južne srpske pokrajine zarad ulaska u Evropsku uniju.
"Nismo mi ni Vuk Jeremić, ni Boris Tadić, ni Dragan Đilas da bismo to učinili", rekao je Rističević.
Rističević je pitao i šta će Ministarstvo pravde i MUP da urade zbog najave ometanja izbornog procesa u pojedinim opštinama u kojima opozicija najavljuje da će nezakonitim sredstvima to učiniti. Takođe, pitao je Ministarstvo kulture i informisanja o presudi koja je doneta u Franfurtu, a koja je utvrdila da je Junajted grupa dekodirala kanale Telekoma i tako nanelu štetu tom preduzeću od stotine miliona evra.
Poslanik Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelj primetio je da se u javnosti pojavila informacija da će ovaj deo Jugoistočne Evrope zahvatiti novi talas migracija sa Bliskog istoka i još nekih zemalja, te je s tim u vezi zatražio obaveštenje od vlade šta je učinila i koja je njena strategija za bavljenje migrantskim pitanjima.
Šešelj ukazuje i da postoje informacije da migranti čine krivična dela i da ima atmosfere straha u pojedinim opštinama.
"Ima i netačnih informacija i izmišljotina, ali ne i konkretnog predloga šta uraditi po tom pitanju", rekao je Šešelj i dodao da su radikali predlagali da se Srbija ugleda na Mađarsku i da pokuša da taj problem reši po tom principu. Šešelj kaže da oni nisu rasisti ili ksenofobi već da traže odgovoran pristup i kontrolu ulaska u Srbiju.
Poslanik Nove Srbije - Pokret za spas Srbije Đorđe Vukadinović pitao je Ministarstvo odbrane koje ima članove u nadzornim odborima u fabrikama namenske industrije da li su ih ti članovi obavestili o sumnja na zloupotrebe koje postoje.
Pitao je da li to ministarstvo ima saznanja da su fabrike bile oštećene u trgovini, jer, kako kaže, neobično je da vojne fabrike mnogo rade, a loše posluju.
Poslanik Srpske napredne stranke Marko Atlagić pitao je javno tužilaštvo da li postoji krivična odgovornost predstavnika Saveza za Srbiju zbog širenja lažnih vesti o predsedniku i organima države sa namerom podrivanja nacionalne stabilnosti zemlje.
Atlagić je naveo da je reč o migrantskoj krizi, koja je, kaže, fenomen globalnih razmera zbog koje se napada vlast kroz izmišljotine.
On je naveo da će Srbija i dalje razvijati humano i održivo rešenje za migrante, da štiti ljudska prava, ali i bezbednost zemlje.
Atlagić je kazao da predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac optužuje vlast Srpske napredne stranke za antimigrantsku kampanju, a reč je, kaže, o izmišljotinama, dok istovremeno lider Dveri koji je sa njim u Savezu za Srbiju zagovara rasizam i poveo je kampanju protiv migranata na terenu.
U parlamentu dijalog Zukorlića i Mirčića o Srebrenici
Poslanik Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić i poslanik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić polemisali su tokom sednice Skupštine Srbije i o tome da li je u Srebrenici bilo genocida.
Zukorlić je, između ostalog, rekao da očekuje od radikala koji su, kaže, pokazali svoju hrabrost da govore o tome što drugi ne smeju i da kao dokazane patriote budu “barjaktari priznanja genocida u Srebrenici”.
To bi mogao da bude koreniti zaokret, rekao je Zukorlić i dodao da se radi o nespornim činjenicama, međutim, kada se, kaže, to gleda iz Beograda ili neke druge tačke, onda to izgleda drugačije.
“Ja sam u Srebrenici bio najmanje deset puta. Imate faktografiju, imena i prezimena, nešto što je nesporno. Jedino sa čime sam spreman da se složim jeste ako treba da napravimo i zajedničku radnu grupu i naučnu i kakvu god da se dođe do istine i činjenica. To je od interesa za oba naroda i za odgoj naših budućih generacija”, rekao je Zukorlić.
Kako je rekao, odnos prema zlu i zločinu nije samo odnos prema drugoj strani, nego prema budućim generacijama, “na kojoj matrici ih školujemo i podižemo”. “To je nešto gde bi trebalo da imamo snage za zajednički stav”, napomenuo je Zukorlić.
Mirčić je odgovorio da veruje u Zukorlićevu dobronamernost, te dodao da nije samo poslanik SPP bio u Srebrenici već je, kaže, bio i nekadašnji predsednik Srbije Boris Tadić, ali, dodaje, to ne opovrgava činjenice koje su iznesene od strane holandskog korpusa koji je bio zadužen za Srebrenicu.
Podsetio je i da su se pojavili podaci engleske obaveštajne službe koje, kako kaže, idu u prilog onome što je lider radikala Vojislav Šešelj objavio u svojoj knjizi “U Srebrenici nije bilo genocida”.
Mirčić je kazao da je Šešelj objavio samo zbir podataka i da je ona napisana na bazi činjenica, a ne ogorčenja.
“Ako visoki oficiri holandskog korpusa tvrde da je tamo boravila i specijalna jedinica engleske obaveštajne službe, ne sme se abolirati neko time sto će se uveličati zločin koji su učinili pripadnici jednog naroda”, rekao je on.
Mirčić je kazao i da nije samo reč o Srebrenici, navodeći da je iz iste “američke kuhinje” pripremano i Kosovo.
Mirčić je poručio da se istina mora znati, da pojedinci koji su počinili zločine moraju da odgovaraju, te naveo da je bilo onih koji su dugi niz godina optuživali srpski narod kako bi se prikrila “afera Monika Levinski”.
“U Srebrenici jeste bio zločina, ali nije bio genocida”, rekao je Mirčić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Skupština nastavila rad, poslanici postavljaju pitanja
Izvor: RTS, 03.Mar.2020
Poslanici Skupštine Srbije započeli su rad postavljanjem poslaničkih pitanja, nakon čega su prešli na raspravu o Predlogu zakona o potvrđivanju protokola o izmenama i dopunama Konvencije o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, kao i o Predlogu zakona o potvrđivanju...