
Izvor: Blic, 09.Maj.2017, 22:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
OD ŠEFA OEBS DO ALBANSKOG LOBISTE Ko je Vilijam Voker i kako je još od bombardovanja SRJ radio na stvaranju VELIKE ALBANIJE
Simbol procesa “Račak” i jedan od glavnih uzroka bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine - tako bi se ukratko mogao opisati nekadašnji američki diplomata i šef posmatračke misije OEBS-a na Kosovu Vilijam Voker.
Iz južne srpske pokrajine nikada nije otišao, samo je menjao uloge - od američkog diplomate do albanskog lobiste, za šta ga je u utorak optužio premijer Aleksandar Vučić.
Da su mu kosovski Albanci dragi ne krije - naprotiv. Bio je pristrasan i >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tih 90-tih, a ništa se nije promenilo ni danas. Nije se promenio ni odnos tamošnjih vlasti prema njemu, bez obzira o kojoj je garnituri reč, jer nijedna nije propustila da ga “nagradi” za “dobra dela” i odlikovanjima, ali i statuom sa njegovim likom i to baš u selu Račak.
Poslednjih dana ponovo promoviše ideju velike Albanije, projektu kome se protivi i srpska Vlada, ali i međunarodna zajednica.
- Cilj ovog projekta na kojem radim je za sve Albance, na Kosovu, u dijaspori, u Albaniji. Radim na zajedničkom projektu na njihovom ujedinjenju. Albanci u svetu su bili ujedinjeni devedesetih isključivo u svrhu oslobađanja Kosova. Bio sam sa njima kada su proglasili nezavisnost. Albanci su dobili i došli su zajedno da slavimo, sada je vreme posle nezavisnosti, za poslednji korak, da svi budemo zajedno, da se ostvari ovo dostignuće - rekao je Voker pre nekoliko dana.
Voker je široj javnosti postao poznat kao šef misije OEBS na Kosovu koja je svojim radom i izveštavanjem tokom sukoba 1998. i 1999. godine, uticala na formiranje međunarodnog javnog mnjenja da tadašnju SR Jugoslaviju treba bombardovati, što se kasnije i dogodilo.
Za to je poslužilo selo Račak na KiM, gde su 1999. godine pronađena tela 45 Albanaca, za čije ubistvo je tadašnja misija OEBS na čelu sa Vokerom optužila srpske snage bezbednosti.
Srpska strana tvrdi da su u Račku poginuli albanski teroristi, dok je na Zapadu taj događaj okvalifikovan kao zločin nad civilima, i presudno je uticao na donošenje odluke NATO-a o bombardovanju. Kompletan izveštaj OEBS-a i Vokerove komisije o Račku nikada nije u celosti objavljen.
Da je Voker vrlo bio umešan u ovaj slučaj, pokazuje i svedočenje finske forenzičarke Helene Ranta, koja je javno govorila o tome da joj je Voker “diktirao” kako treba da sačini izveštaj o obdukciji stradalih Albanaca u selu Račak. O tome je govorila u dokumentarnom filmu “Kraj - osuđeni na progonstvo”, gde je kazala da je “Voker bio užasnut rezultatima naše istrage”.
- Ta tela su pripadala teroristima, srpskim vojnicima i stanovnicima sela. Ovaj izveštaj, koji vam sada pokazujem nikada nije objavljen, a njegov sadržaj malo ko zna. Sada sam spremna da javno govorim o rezultatima istrage - kazala je Ranta u tom filmu, pokazujući originalni izveštaj pred kamerom.
Voker tražio da u izveštaju stoji termin "masakr"
U intervjuu za nemački list “Berliner cajtung” 2004. godine ona je rekla da je Voker taj koji govori da je to bio masakr i da iza njega stoje Srbi, ali da se forenzičari s tim ne slažu.
- Ja to nikada nisam rekla. Nikada nisam ni ukazala na to ko su bili izvršioci - rekla je ona.
Voker joj je, dodala je, “stavljao reči u usta”.
- Nisam se složila s njim. Bio je ljut na mene - kazala je ona, i dodala da ga najviše ljutilo to što je odbijala da upotrebi reč “masakr”, i da kaže ko stoji iza onoga što se dogodilo u Račku.
- Bio je strašno ljut zbog toga. Gađao me je olovkom - ispričala je ona, uz opasku da je radila pod Vokerovim pritiskom.
Zbog svega ovoga Miloševićeva vlast proglasila je Vokera “personom non grata”.
Protiv osnivanja suda za zločine OVK
Sve to nije sprečilo američkog diplomatu da radi na tome da Kosovo proglasi nezavisnost, što se i dogodilo 2008, a danas on ide i korak dalje govoreći o ujedinjenju svih Albanaca.
On je svoj uticaj na Kosovu poslednjih godina koristio i za promociju Pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija. Takođe, nije nepoznanica da se protivi i osnivanju Specijalnog suda za zločine OVK.
Da ima simpatija prema kosovskim političarima svedoči i to što je početkom marta ove godine prisustvovao protestu u Prištini, organizovanom zbog privođenja Ramuša Haradinaja u Francuskoj, po poternici iz Srbije, zbog ratnih zločina. On je tada osudio privođenje Haradinaja u Francuskoj, navodeći da je "sramota što srpske poternice još uvek važe u ovoj zemlji".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija