
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Okt.2024, 13:51
Na Merdare nije stigla odluka iz Prištine o ukidanju zabrane ulaska robe iz centralne Srbije
Nakon što su privremene prištinske institucije danas donele odluku o ukidanju zabrane ulaska robe iz centralne Srbije preko administrativnog prelaza Merdare, uz pojačanu kontorlu, na tom administrativnom prelazu Tanjugu je rečeno da iz Prištine nije stigao nikakav pisani dokument da roba iz centralne Srbije može da ulazi na AP Kosovo i Metohija.
Kako je Tanjugu rečeno iz direkcije tzv. kosovske policije u Prištini, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << za dalje informacije se treba obratiti vladi privremenih prištinskih institucija.
Kako javlja dopisnik Tanjuga, na administrativnom prelazu Merdare nije prošao nijedan kamion sa robom iz centralne Srbije.
Ranije je objavljeno da je zabrana ulaska robe iz centralne Srbije ukinuta, uz pojačanu kontrolu, koju je danas navodno i prosledio ministar unutrašnjih poslova privremenih institucija Dželjal Svečlja.
Kako je navedeno izmena mera odnosi se samo na administrativni prelaz Merdare, a ostaje na snazi na ostalim administrativnim prelazima.
Privremene prištinske institucije zabranile su ulazak robe iz centralne Srbije na AP KiM 14. juna 2023. godine, nakon što su pripadnici MUP-a Srbije uhapsili trojicu pripadnika tzv. kosovske policije, jer su ilegalno prešli administrativnu liniju.
Do toga je došlo pošto su porasle tenzije na severu pokrajine jer je Priština nasilno uvela u zgrade četiri opštine gradonačelnike Albance, izabrane na izborima na kojima Srbi, koji su većinsko stanovništvo na severu AP KiM, nisu učestvovali.
Vlada u Prištini saopštila je tada da uvodi mere iz bezbednosnih razloga, odnosno zato što sumnja da se u kamionima sa robom iz centralne Srbije prevozi oružje na KiM.
Nemački izaslanik za Zapadni Balkan Manuel Zarazin posetio je Prištinu dva puta tokom septembra i zahtevao od Prištine da ukine zabranu ulaska robe iz centralne Srbije na KiM i da deblokira CEFTA sporazum, a više nemačkih zvaničnika je upozorilo da će se Priština u protivnom suočiti sa izbacivanjem iz CEFTA i Berlinskog procesa.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Nakon nemačke pretnje, Priština ukinula zabranu plasmana srpske robe na KiM preko Merdara
Izvor: JuznaSrbija.info, 07.Okt.2024
MUP u Prištini ukinulo je zabranu za proizvode iz centralne Srbije, omogućivši njihov prolazak isključivo preko administrativnog punkta Merdare. Mere zabrane ostaju na snazi za sve ostale punktove prema Srbiji, potvrdio je premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti...Nemačka je...