Krivokapić: Nema promene vlasti u Crnoj Gori

Izvor: Vostok.rs, 17.Okt.2012, 10:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krivokapić: Nema promene vlasti u Crnoj Gori

17.10.2012. -

Lider Socijaldemokratske partije (SDP) i predsednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić kazao je danas da će vlast u toj državi ostati nepromenjena, jer će stranke manjinskih naroda podržati dosadašnju vladajuću koaliciju.

On je rekao da su Bošnjačka stranka (BS) i Hrvatska građanska inicijativa (HGI) prirodni partneri koalicije Evropska Crna Gora, koju predvodi Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Krivokapić >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je podsetio da su BS i HGI bili koalicioni partneri sa SDP i DPS u mandatu prošle vlade, odnosno činili vladajući savez."BS i HGI su naši prirodni partneri. I da smo sami dobili većinu ponovo bi sa njima dogovarali savez, tako da će taj blok ostati zajedno i biti posvećen nastavku evropskih integracija Crne Gore", rekao je on novinarima.

Krivokapić se založio da nova vlada ima jači politički kapacitet kako bi mogla da se nosi sa izazovima koji su pred Crnom Gorom.

Na izborima, prema preliminarnim rezultatima, koalicija Evropska Crna Gora osvojila je najviše glasova, ali nedovoljno za ponovno osvajanje apsolutne vlasti, zbog čega je ključ za formiranje buduće vlade u rukama stranaka manjinskih naroda.

To je prvi put nakon izbora 2001. godine da koalicija, koju predvodi DPS, nije osvojila apsolutnu vlast u Crnoj Gori.

Prema podacima Centra za monitoring, koalicija Evropska Crna Gora imaće 39 mesta u Skupštini Crne Gore, Demokratski front 20, Socijalistička narodna partija devet, a Pozitivna Crna Gora sedam mandata.

Parlamentarni status obezbedila je i BS sa tri mandata, tri albanske nacionalne partije sa po jednim, koliko je osvojila i HGI.Za sve ove stranke važila su posebna izborna pravila, pošto je reč o izbornim listama manjinskih naroda.

U crnogorskom parlamentu ima 81 poslaničko mesto, odnosno za vlast je potreban 41 mandat, tako da niko neće moći da formira vlast bez podrške partija manjinskih naroda.

Izvor: Glas Rusije, Tanjug, foto: ru.wikipedia.org/cc-by-sa 3.0    
Pogledaj vesti o: Milo Đukanović

Nastavak na Vostok.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Kacin: Crna Gora pokazala zrelost

Izvor: B92, 17.Okt.2012

Podgorica -- Poslanik EP Jelko Kacin kaže da je dobro što niko nije osvojio apsolutnu vlast na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori i što će buduća vlada biti koaliciona..."Koalicione vlade su znatno više okrenute ka sebi, znatno više energije i vremena ulažu u donošenje zajedničkih odluka,...

Nastavak na B92...

Albanci i Hrvati za savez sa DPS-om

Izvor: Akter, 17.Okt.2012

Predstavnici albanskih i hrvatskih političkih partija saopštili su danas da su spremni na razgovore sa svima u Crnoj Gori o postizbornom savezu, ali su skloniji dogovoru sa koalicijom Evropska Crna Gora, koju predvodi Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.