Kandić: Zločini na Kosovu su dokumentovani

Izvor: Blic, 05.Feb.2015, 00:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kandić: Zločini na Kosovu su dokumentovani

Koordinatorka projekta "Knjiga sećanja Kosova" Nataša Kandić izjavila je danas u Prištini da ta knjiga dokumentuje zločine na Kosovu, jer je važno da se kaže istina, rasvetle događaji, a sudovi informišu i gone odgovorne za smrt više od deset hiljada ljudi.

Kandić je to rekla na promociji "Knjige sećanja Kosova" u kojoj je dokumentovana smrt i nestanak više od 10.000 Srba, Albanaca i nealbanaca i više od 3.000 pripadnika OVK, srpskih snaga i Kfora.

"Ono >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << što mi činimo je najjaće oružje protiv zaborava, laži, zločina. Jednog dana će naša nastojanja bi priznata i prihvaćena. To se, međutim, neće dogoditi bez snažne borbe da se kaže istina", rekla je ona.

Tokom predstavljanja baze podataka iz "Knjige sećanja Kosova", koja dokumentuje skoro sve ljudske gubitke tokom rata na Kosovu 1998-2000. godine, a koje je istražio Fond za humanitarno pravo, Kandić je rekla da je najteže da se utvrdi motiv i razlog ubistva, i postigne da vinovnici prihvate da su činili zločine.

Povodom slučaja načelnika Generalštaba Vojske Srbije, generala Ljubiše Dikovića, Kandić je rekla da je u januaru 2012. FHP u Srbiji prvi put objavio dokaze da je 37 motorizovana brigada Vojske Jugoslavije koja je delovala na području Glogovca i Srbice za kratko vreme ubila 600 osoba, od kojih su većina bili civili.

"Na to su tada reagovali predsednik Srbije Boris Tadić i ministar odbrane Dragan Šutanovac koji su odbacili dokaze i optužili FHP", rekla je Kandić.

"Iako postoje dokumenta, institucije u Srbiji ne priznaju ono što se dogodilo na Kosovu", istakla je ona.

Prema rečima Nataše Kandić, svaki problem, svaka optužba FHP to isto dožviljava, a tako je i u slučaju generala Divkovića.

"Ova baza podataka dokumentuje okolnosti kako je svaka osoba izgubila život ili nestala. Ona pokazuje kako su civili izgubili život. Podaci pokazuju kako se vodio rat na Kosovu i šta se stvarno dogodilo. Iz ovih podataka se takođe vidi da je bilo žrtava i u Bujanovcu, Preševu i Medveđi, i u Crnoj Gori", rekla je Kandić.

Patrik Bol, stručnjak za analizu kršenja ljudskih prava u oružanim sukobima, rekao je da uvek ima argumenata za to ko je kriv za masovno nasilje, dok je britanski poslanik, Majkl Spagat, profesor na Londonskom univerzitetu i stručnjak za ratnu matematiku tokom predstavljanja analize koja prati bazu podataka ocenio da je knjiga najveće dostignuće u registraciji žrtava.

Dokumentovana smrt i nestanak 13.535 ljudi

Na osnovu 31.600 dokumenata koje je FHP ima na raspolaganju je dokumentovana smrt i nestanak tokom rata na Kosovu 13.535 osoba, od toga 10.812 Albanaca, 2.197 Srba i 526 Roma, Bošnjaka, Crnogoraca i drugih nealbanaca.

Prema podacima ove knjige ubijeno je i nestalo 10.317 civila, od toga 8.676 Albanaca, 1.196 Srba i 445 Roma i drugih, kao i 3.218 pripadnika oružanih formacija, od toga 2.131 pripadnika OVK, 1.084 pripadnika srpskih snaga i tri pripadnika Kfora.

Spisak sa imenima 13.535 ljudi koji su ubijeni ili se vode kao nestali može se naći na sajtu www.kosovomemorybook.org.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.