Izvor: Vesti-online.com, 18.Feb.2016, 14:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Znate li kako je nastao alko-test?
Alkometar, koji je decenijama izazivao strah kod vozača širom sveta, polako odlazi u penziju. Zanimljivo je da su spravicu izmislili pijani radnici u jednoj fabrici, a da je alkometar i danas zadržao nadimak "pijana ideja".
Nemački vozači odavno ne duvaju u cevčice kako bi policija utvrdila da li su trezni za volanom, a čak i mali broj koji je ostao u provincijskim policijskim stanicama sada je definitivno povučen.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << />
Proizvod firme "Drager" iz Libeka funkcionisao je tako što su vozači duvali u cevčice sa sumpornom kiselinom i hemikalijom koja izgleda kao žuti pesak. Kada ona dođe u dodir s alkoholom, poprimi zelenu boju, što je saobraćajnoj policiji pokazatelj da je vozač u prekršaju.
Ovaj dugovečni izum nastao je spontano u samoj fabrici, a zaposleni ga i danas zovu "pijanom idejom", prenose beogradski mediji.
Početkom pedesetih godina prošlog veka u fabrici je održavana proslava zaposlenih u laboratoriji, a sledećeg dana mamurni radnici upustili su se u raspravu - ko se najviše oseća na alkohol. Iz te ideje nastao je projekat cevčica koje će meriti količinu alkohola u dahu. Proizvod je pušten na tržište 1953. godine.
Međutim, novi uređaji za merenje nivoa alkohola u organizmu mnogo su precizniji. Nekada su vozači, da bi prikrili količinu alkohola, uzimali žvakaću gumu, mentol-bombone, zrna kafe… Takvi trikovi pored današnjih uređaja nemaju šanse.
Senzor u novom "Dragerovom" aparatu specifično meri količinu alkohola u dahu i potpuno je neosetljiv na druge elemente.
Nastavak na Vesti-online.com...
















