Vujović: Penzionerima bonus početkom decembra

Izvor: RTS, 01.Nov.2016, 16:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vujović: Penzionerima bonus početkom decembra

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je da će plate zaposlenima u zdravstvu, institucijama kulture, sudstvu, vojsci i policiji biti povećane pet odsto, a penzionerima bi bonus mogao biti isplaćen prvih dana decembra. Šef Misije MMF-a za Srbiju Džejms Ruf pohvalio je ekonomske uspehe naše zemlje, ocenivši da se nastavljaju dobri rezultati ekonomskog programa i najavio da je jedan od glavnih zahteva, kako bi bord direktora MMF-a potvrdio zaključenje šeste revizije aranžmana, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << usvajanje budžeta za 2017. na osnovu dogovorenih parametara.
Vujović je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da će plate zaposlenima u osnovnim i srednjim školama biti povećane nešto više, šest odsto, a visokoškolstvu nešto manje, dok će penzije biti povećane 1,5 odsto i razmatra se još koliki će biti bonus za penzionere koji će biti isti za sve. Ranije se pominjalo 6.000 ili 7.000 dinara.

"Ne bih da idem u detalje, za dva dana ćemo imati konkretne cifre", rekao je ministar finansija, navodeći da prostora u budžetu ima za jednokratno povećanje penzija u ovoj godini i prostora za povećanje plata u narednoj godini.
Vujović je naveo da realizacija tih povećanja zahteva i promenu određenih zakona.
Prema rečima ministra Vujovića, penzionerima bi bonus mogao biti isplaćen prvih dana decembra.
Vujović je, povodom završetka šeste revizije aranžmana Srbije sa MMF-om, rekao da povišice plata i penzija neće narušiti postignutu finansijsku stabilnost i budžet za narednu godinu, koji je usaglašen sa predstavnicima MMF-a.
"Povećanje plata i penzija ma koliko se trudimo da to bude realno i u okvirima budžeta, to je izuzetak od pravila, nešto što je vanredna nagrada za ostvarene uspehe i nešto što smo mi vrlo pažljivo računali da ne bi dovelo u pitanje ostvareno strukturno prilagođavanje i održivost ove dinamike reformi na duži rok", kaže Vujović. 
Ruf: Srbija napredovala, građanima benefiti od aranžmana 
Šef Misije MMF-a za Srbiju Džejms Ruf pohvalio je ekonomske uspehe naše zemlje, ocenivši da se nastavljaju dobri rezultati ekonomskog programa i najavio da je jedan od glavnih zahteva, kako bi bord direktora MMF-a potvrdio zaključenje šeste revizije aranžmana, usvajanje budžeta za 2017. na osnovu dogovorenih parametara.
On je, na konferenciji za štampu na kraju posete Beogradu, rekao da se nada da će do sredine decembra moći da se završi šesta revizija, čiji je jedan od glavnih zahteva usvajanje budžeta, a da je drugi zadatak za Vladu da se jasno precizira kako će se rešiti pitanja dugovanja kada je reč o energetici i rudarstvu.
Kako je naveo, zbog nedostatka finansijske discipline, ta preduzeća predstavljaju opterećenje po fiskalne resurse.
On je najavio da će MMF, nakon sastanka Izvršnog odbora, objaviti izveštaj Misije sa svim detaljima.
"U tom dokumentu će biti iznet i plan države Srbije za 2017. u vezi s najrazličitijim politikama koje mi pratimo programom. Fokus će biti na reformama državne uprave, da bi se poboljšao kvalitet javnih usluga, na poboljšanju poslovne klime, da bi se dalje podstakle investicije, zatim na reformama u finansijskom sektoru uključujući i državne institucije, kako bi finansijski sektor doprinosio više privrednom rastu zemlje", istakao je Ruf.
On je podsetio da aranžman sa Srbijom traje i više od godinu dana, tako da je rano govoriti o novom, ali da je važno da se, po završetku, nastavi uspešna ekonomska politika.
"Važno je da se nastave i ojačaju ekonomske politike podržane po ovom aranžmanu, kao i da se nastave unapređenja u privredi", poručio je.
"Ostvaren dobar napredak"
Govoreći o povećanju penzija i zarada, tačno je, primetio je, da je aranžman osmišljen da se najveći deo rezultata usmerava na smanjenje javnog duga, s obzirom na to da je dug visok.
"Međutim, ekonomski i fiskalni uspesi dozvolili su da se u izvesnoj meri povećaju zarade i penzije, a da se istovremeno ostane na racionalnom fiskalnom putu. Mislim da je ispravno da se sa građanima podele benefiti aranžmana", naglasio je on.
Ruf je rekao da je tačno da je fokus bio na 17 strateških kompanija, koje su imale zaštitu od stečaja.

"Generalno može da se kaže da je ostvaren dobar napredak. Preduzeća su privatizovana, prodata, ili je došlo do trajnog rešenja kroz stečaj. Sada možete da vidite da smo fokusirani na mnogo manju grupu preduzeća, koja imaju posebne probleme i koja su locirana u manje razvijenim delovima zemlje, gde postoji potreba da se obrati posebna pažnja na socijalne reperkusije", objasnio je on.
Ruf je najavio da će ubuduće fokus MMF-a biti na novim, a ne starim preduzećima, i da bi uspeh programa bio stvaranje novog živog privrednog sektora.
"Tako da ćemo u narednom periodu govoriti manje o starim, problematičnim preduzećima, a više o novim", naglasio je.
U nastavku programa MMF očekuje trajna rešenja za Azotaru, Petrohemiju, MSK, Resavicu i RTB Bor i da se reše dugovanje EPS-u i Srbijagasu.
Dodao je da je sa Vladom Srbije postignut dogovor u vezi s politikom koja je potrebna za završetak šeste revizije aranžmana iz predostrožnosti i najavio da će taj sporazum biti predstvaljen Bordu MMF-a radi konačnog odlučivanja sredinom decembra.
"Dobri rezultati ekonomskog programa Srbije se nastavljaju, privredni rast jača i sada očekujemo da će realni rast BDP-a iznositi 2,7 odsto u 2016, kao i tri odsto u 2017. Inflacija ostaje niska, uprkos ubrzanju rasta zarada u privatnom sektoru", objasnio je Ruf.
Ruf: Deficit niži nego što smo očekivali
Misija MMF-a, dodao je, podržava nameru NBS koja je objavljena danas da snizi ciljanu inflaciju na tri odsto, navodeći da je ta promena odraz makroekonomskih pokazatelja u Srbiji i da će u isto vreme uticati na jačanje poverenja u srpsku ekonomiju.
"Očekujemo da će pomoći da se dodatno snize kamatne stope i da će pomoći strategiji dinarizacije, da će podstaći veće korišćenje dinara u srpskoj ekonomiji. Smatramo da je aktuelni relaksirani stav monetarne politike u skladu sa Misijom", rekao je Ruf izrazivši da očekuje da će inflacija početi postepeno da raste 2017.
Pohvalio je na fiskalnoj strani nastavak dobrih rezultata, sa većim prihodima nego što se očekivalo, dok su se rashodi zadržali u okvirnim ciljevima.
"Sada se očekuje da će deficit iznositi 2,1 odsto, što je niže nego što smo očekivali početkom godine. Veoma je važno da vidimo da je počeo da pada javni dug, a to se odvija godinu dana brže od plana", konstatovao je Ruf.
Preneo je da je postignut sporazum u vezi s budžetom za 2017. godinu, čiji prioritet će biti fiskalna konsolidacija, kao i dalje smanjenje javnog duga, koji je i dalje visok.
S obzirom na dobre fiskalne rezultate, kako je naglasio, postignut je i sporazum sa vlastima o povećanju zarada u javnom sektoru, čije detalje je objavio premijer.
On je kazao da očekuje da će fiskalni deficit pasti na 1,7 odsto BDP-a iduće godine, a da bi se osiguralo trajno poboljšanje fiskalne situacije na srednjoročnom planu, neophodno je da se vlasti posvete strukturnim izazovima.
"U ovom trenutku se fokusiramo na reforme javnog sektora, koje bi trebalo da obezbede bolje javne usluge i daju doprinos procesu konsolidacije. Jedna oblast gde su se vlasti posebno obavezale u smislu reforme jeste reforma obrazovnog sistema", preneo je Ruf.
Rekao je i da su potrebne odlučnije mere kako javna, komunalna i državna preduzeća ne bi i dalje predstavljala opterećenje po javne resurse.

U prošlosti su, prema njegovim rečima, ta preduzeća, posebno u oblasti energetike, doprinosila fiskalnim gubicima.
Program srpskih vlasti predviđa planove da se odlučno stane na put daljoj akumulaciji dugovanja, naglasio je Ruf.
On je kazao da MMF u finansijskom sektoru i dalje vidi dobar napredak, uz dobrodošao pad problematičnih kredita na osnovu Strategije o rešavanju problematičnih kredita.
"Podržavamo napore NBS u pravcu unapređenja makroprudencijalne politike. U narednom periodu važni su napreci u reformi državnih finansijskih institucija", poručio je šef Misije MMF-a za Srbiju.
Tabaković: Očekuje se da inflacija bude između dva ili tri odsto
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rekla je da će biti nastavljen konstruktivan razgovor sa Fondom kako bi se stiglo do cilja, održivog rasta i boljeg standarda građana.
"Sporili smo se šta je najdelotvorniji način da se ti ciljevi ostvare. Naša odluka koju smo dogovorili sa Vladom da snizimo inflacioni cilj sa četiri na tri odsto plus minus 1,5 odsto najbolji dokaz da je Srbija na dobrom putu i da su taj put omogućile monetarna i fiskalna politika", rekla je Tabaković.
Kaže da će to dovesti do popravljanje investicione klime, snižavanja kamata na kredite, povećanje dinarizacije u sistemu i smanjenje valutnog rizika za sve učesnike, pre svega građane, a to znači jeftinije finansiranje dugoročnih potreba.
"Stambeni krediti koje sada imete u ponudi po prvi put u dinarima sa kamatom oko pet procenata kakva je bila samo na devizne kredite će postati ne izuzetak nego očekujemo da bude pravilo", kaže Tabaković. 
Tabaković je rekla da se očekuje da inflacija bude između dva ili tri odsto, da privredni rast bude vođen investicijama, pre svega stranim direktnim investicijama, oporavkom potrošnje i izvozom.
"Očekujemo da polovinom 2017. godine uđemo u cilj, ali znate koliko je nepredvidivih elemnata koji utiču na inflaciju. Uvereni smo da Srbija u mnogim oblastima počinje da liči na uređene ekonomije Evropske unije", naglasila je ona.

Kaže da je za NBS najvažnije bilo to da Vlada nije dozvoljala da javna preduzeća posežu za lakim i visokim rastom cenom kojima bi rešavale unutrašnje neracionalnosti.
"Mi radimo na restrukturiranju duga, da snizimo troškove, ali pošto je NBS agent Srbije u otplati duga mogu da vam kažem da je pre roka isplaćeno 149 miliona evra duga Londonskom klubu", rekla je Tabaković.
Reviziju, šestu sa MMF, dočekali smo tako što smo u aprilu isplatili poslednju rata aranžmana sa Fondom iz 2011. godine koji je bio "težak" 1,6 milijarde evra povučenih sredstava i 90 miliona evra troškova, naglasila je ona.
"Narodna banka će ostati čvrst oslonac Vladi Srbije u sprovođenju ekonomske politike i srećna sam što su teški razgovori bili konstruktivni. Ne pada nam napamet da odustanemo. Želimo da dovedemo aranžman do kraja iz predrostrožnosti, odnosno bez troškova za Srbiju", rekla je Tabaković.
Misija MMF-a je u Beogradu od 20. oktobra povodom šeste revizije tekućeg trogodišnjeg aranžmana iz predostrožnosti u vrednosti oko 1,2 milijarde evra.
Vlada Srbije po dogovoru sa MMF-om sprovodi mere štednje i reforme kojima se smanjuju budžetski deficit i javni dug i stvaraju povoljniji uslovi za rast privrede.
Tema šeste revizije aranžmana MMF-a sa Srbijom bili su fiskalni rezultati i budžet za 2017. godinu, napredak reforme finansijskog sektora i ključne strukturalne reforme, kao i obaveze za narednu godinu.
Postignut je dogovor o povećanju plata u javnom sektoru i penzija, koje su umanjene od novembra 2014. godine, uoči sklapanja aranžmana iz predostrožnosti sa MMF-om, potpisanog u februaru 2015. godine. Ta primanja, veća od 25.000 dinara, umanjena su za 10 odsto, a zatim povećana januara ove godine, ali ne linerano.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) saopštila je ranije danas da se složila s planom Vlade Srbije o jednokratnim rashodima, uključujući i isplatu penzionerima, kao i sa planom o povećanju plata i penzija i o rešavanju starih dugova državnih preduzeća.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.